BÜYÜK İDDİA : A. DAVUTOĞLU, İ. MELİH GÖKÇEK ve BÜLENT ARINÇ TUTUKLANACAK

 

Siyasi iktidar; her alanda FETÖ operasyonu yapmasına karşın politik alanda operasyonu erteledi. Cumhurbaşkanı RT Erdoğan, dişlerini sıkarak elindeki listede bulunan isimlere dokunmadı.

Ancak Operasyondan vazgeçilmedi; ertelendi. RT. Erdoğan, bu siyasileri BRUTUS sayıyor.  Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın hırsının ateşi ancak bu siyasilerin cezalandırılmasıyla sönebilir.

Erdoğan,  Başkanlığa geçişin selameti için Brutüs’lere  geçici süre dokunulmamasını istedi.

Operasyon “ÖZEL”  olarak bekletiliyor.

Açıktır ki; Anayasa değişikliği tasarısı,TBMM den referandum onayı aldıktan sonra ve en geç tasarı halkın onayını alıp kesinleşmesi sonrası operasyon başlatılacak.

Anayasa değişikliği sürecinde, FETÖ etiketli milletvekillerinin akılları üzerinde tahakküm kurmayı sağlayacak her yol ve yöntem uygulandı. Mimlenmiş isimler “yakın” markaj” ve tehdit altında tutularak oy vermesi sağlandı.4fe210e8d760787d_480x270

AKP kaynakları; mutlak muktedirin; “Referandum sonucu ne olursa AKP içerisindeki  FETÖ’cü yöneticilerin, Milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının cezalandırılmasını” emrettiğini aktarıyor.

TBMM’deki oylama sonucu Anayasa değişikliği için istenilen sonuç çıktı. Buna karşın; “intikam” Operasyonunun ertelenmeyeceği ve AKP kimlikli milletvekili, Belediye Başkanı ve eski yeni yöneticilerin tutuklanmalarının  referandum sonrası başlayacağı AKP binası koridorlarında alçak sesle konuşuluyor.

AKP içerisinde FETÖ cü olmak ya da başka bir nedenle RTE ye karşı ses yükseltmiş siyasiler köşeye sıkışmış durumda. p3592247_jpgdavutoglunun-teror-orgutunun-evinde-kaldigi-ortaya-cikti-0405151200_m2_jpg

RTE’nin elindeki listede AKP’nin önemli şahsiyetlerinin ismi var. M. Çelik, S. Ergin, F. Çelik, B. Arınç vb. gibi isimlerin yanı sıra ünlü Belediye Başkanları da var.  İ.M. Gökçek ve  K. Topbaş’ın da topun ucunda olduğu söylentisi yoğun.

Yazar, öğretim üyesi ve televizyon programcısı Erol Mütercimler; Meltem Tv. de yaptığı söyleşide, siyasi kulislerde dillendirilen, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin tutuklanacağını”  iddiasını açıkladı. Mütercimler, “15 Temmuz’daki darbe girişiminde, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bulunduğu uçağın Gürcistan yakınlarında tur attığını ve kaçış hazırlığı yapıldığını” da söyleyerek , “Bunları Tayyip Bey de biliyor” dedi.

İ. M. Gökçek’in; RTE ye yalakalık düzeyinde Başkanlık yanlısı gayretkeşliği, (“Cumhuriyetin sonu” twiti) listede ismi olduğuna ilişkin emare sayılıyor. Ki; ATO seçimlerinde oğul O. Gökçek’in şamar yemesi; ailenin mukadderatı olan felaketin habercisi.  Damadının FETÖ’cü olmasının Kadir Topbaş’ın yazgısının belirlenmesinde önemli rol oynadığı açık.

En önemlisi de “A. Davutoğlu ve hatta A. Gül’ isminin ve siyasiler dışında Gazeteci Fehmi Koru ve Taha Akyol’un da listede olduğu” iddiası Ankara’da siyasi kulislerde dolaşan yaygın bilgi. ( akt; Sabahattin Önkibar –AYDINLIK)HaberRes_41980

A. Davutoğlu’nun canhıraş bir şekilde kendisinin Fetullah Gülen’le ilişkisinin olmadığını açıklaması dikkat çekici bir durum sayılıyor.

Tutuklanacak isimler listesinin var olduğu iddiasına ve isimlerin açıklanmasına rağmen; Ne hükümet, Ne Cumhurbaşkanlığı bürosu ve  isimleri açıklananlar “bu listenin olmadığına” dair açıklama yapmamaları da önemli bir veri. İsimleri açığa çıkanlar; Yakararak, FETÖ ile ilişkilerinin olmadığını açıklamaktan öte bir girişimde bulunmuyorlar.

Cezalandıracağı kesin siyasi kimliklerin içerisine düştüğü “çaresizlikle” canhıraş “ben masumum” figanlarına kıs kıs gülüyor mutlak muktedir.

Cezalandırılacaklar listesindeki isimlerin FETÖ üyesi olmasa da, Cumhurbaşkanı RT Erdoğan’ın Başkanlık arzusuna karşı duruşları, listeye dahil olmalarının gerekçesi. Çünkü RTE nin bir kişinin üzerini çizmesinin tek ve esas gerekçesi “Başkanlık”. Başkan olmak uğruna her şeyi yapan ve yapacak olan RT Erdoğan’ın  Başkanlık sistemine gidişe gönüllü katılmayan herkesi hasım ilan etmesi olağan. A. Davutoğlu’nun Başbakanlıktan alınması; Erdoğan ve Davutoğlu’na ayan ama topluma hala “sır”. Kuşkusuz Suriye İşgalinin fiyasko ile son bulması dolayısıyla tam da günah keçisi lazımken A. Davutoğlu’nun ve yakın çevresindeki kişileri hedef tahtasına oturtulması sürpriz olmayacaktır.222fe11ebc

Haklarında karar kesin olan milletvekillerine, RT Erdoğan başkan olursa  operasyondan kurtulacakları umudu verildi. Ancak  RT Erdoğan’ın karakterini yakın ilişkileri nedeniyle kavrayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  intikamcı vasfını bilen AKP’li siyasiler; onun hışmının sürekliliği konusunda eminler ve affedilecekleri konusunda ikna olmamanın tedirginliğini yaşıyorlar.

Bu ara siyasi çevrelerde anlatılan mesel şu;

“Adamın bir aç mı aç. Aramış ve nihayet geceleyin bir pirzola et ele geçirmiş ve hemen yemeğe başlamış. Hem yiyip hem yürürken ayağı taşa takılmış ve elindeki et yere düşmüş.

Zifiri karanlık. Adam çökmüş yere, el yordamıyla eti aramaya başlamış. Henüz bir parça yediği eti ararken açlık başına vurdukça hırsı artmış. Bir süre sonra eline yumuşak bir şey takılmış. Hırsla tutup ağzına götürmüş ve ısırmış cismi. Tam ısırmışken “vıyk” diye bir ses çıkmış ısırdığı cisimden. Ama adam kararlı, hırsla ısırırken bağırmış “ Kurtuluşun yok ! “Vıyk” desen de yiyeceğim seni “Bıyk” desen de yiyeceğim.”

RTE’ nin elindeki listede yazılı AKP üyesi siyasileri “trajik son” beklediği açık. RTE’nin elinde bulunan listede isimleri olduğu ihtimali yüksek olan milletvekillerinin, Başkanlık rejimine geçişe evet diyerek “teslim olmaları” da  onları bu “trajik sondan” kurtaramayacak.

Ancak, Başkanlık rejiminin referandumda reddedilmesi halinde;  siyasi anlamda (iç,  dış) sıkışacak olan Recep Tayyip Erdoğan’ın,  listedeki siyasi aktörlere vuracağı yumruğun dozunu hafifleteceği ihtimali oldukça yüksek.

Herkes pratiği ile kaderini biçimlendirir. Pratiğinin  getirdiği sonuçlara katlanmakla yükümlüdür herkes.

 

Pin It on Pinterest