AKP; Erdoğan’a gönderirken Anayasa paketini değiştirdi

 

 AKP 23. Dönem Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran,  Anayasa değişikliğine ilişkin paketin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına gönderilmemesinin nedenini açıkladı; Paketin Meclis Genel Kurul’undan geçmesinin ardından AKP tarafından üzerinde oynandığını ve MHP’nin orijinal metin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilmek istenen metinin farklılığını tespit edince, AKP’ye rest çektiğini söyledi.

TBMM tarafından yapılan açıklamada, ‘Gecikmendevlet-bahceli-mhp-nin-tv-reklamlarinda-1288844in nedeni imla hataları’ açıklanmıştı. İşbaşaran bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti. “Bahçeli’nin ‘MHP referandum propagandasında olmayacak’ açıklamasının ardından paketin Erdoğan’a gönderilmediğini kaydeden İşbaşaran; AKP’nin metinde Erdoğan’ın AKP genel başkanı ve seçilmiş cumhurbaşkanı olması konusunda değişiklik yaptığını ve MHP’nin “Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlık yemini ortada dururken, Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı ve Başkomutanlığı nasıl olacak?” diye tepki gösterdiğini belirtti.

AKP’nin ise MHP’nin tavrı karşısında “CB Erdoğan AKP’nin başına geçemeyecekse, bu yasayı neden çıkardık o zaman” dediğini dile getirdi.

İşbaşaran, ardından teklifin bir akıl tutulması olduğunu belirterek, tekliften vazgeçilmesi ve referandumda ‘hayır’ oyu verilmesi gerektiğini söyledi.images

İşbaşaran’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

1) TBMM’den geçen ‘Erdoğan’ın Başkanlığı’ paketi neden Erdoğan’ın imzasına gönderilmedi.? Bunu yazacağım.

2) CB Erdoğan’ın Başkanlığı yasa ‘Paketi’ne destek veren partinin milletvekili ile konuştum. Kamuoyuna yansımayan büyük kavga var.

3) Erdoğan’ın ‘Başkanlık yasa paketi’ meclisten geçtikten sonra, geçen yasanın noktaları, virgülleri ile oynanmış. MHP Bunu yakalıyor.

4) MHP, TBMM’den geçen yasanın orjinal hali ile CB Erdoğan’ın onayına sunulmsk istenen yasanın farklı olduğunu görünce resti çekiyor.

5) Bahçeli, ‘Referandum propagandasında MHP Olmayacak’ diye açıklama yapınca TBMM’den geçen yasa CB Erdoğan’a gönderilemiyor.

6) Bu gelişmeler üzerine, TBMM Bir açıklama yaptı. “Gecikmenin nedeni imla hataları” diye. İmla hatası falan değil, dolandırıcılık!

7) Bahçeli, “Edoğan’ın Başkanlık yasası” görüşmelerinde görevlendirdiği milletvekilini azarlayıp kovuyor. Ortada bir aldatmaca var.

8) Aldatmaca; Erdoğan’ın Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı olması. Bunu bir cümle- İmla oyunu ile hal etmişler.

9) MHP, TBMM’den geçen ‘Erdoğan’ın Başkanlık yasası’nın yeniden TBMM’den görüşülüp düzeltilmesini istiyor.

10) MHP, haklı olarak. Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlık yemini ortada dururken, Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı ve Başkomutanlığı nasıl olacak?

11) AKP Ve Saray MHP’ye; CB Erdoğan AKP’nin başına geçemeyecekse, bu yasayı neden çıkardık o zaman.

MHP: Baştaki tavrımız buydu, hile yapmayın

12) TBMM, çıkan Anayasa değişikliğini hemen CB Erdoğan’a gönderseydi, en geç 15 Gün sonra onaylama zorunluluğu vardı. Böylece pazarlık sürüyor

13) Sayın Bahçeli, şöyle veya böyle bir tavır ortaya koymuştur. Ama, bir partinin ve TBMM’nin dolandırılması affedilecek bir durum değil!

14) Her şerde bir #HAYIR Vardır. Bu Anayasa değişikliğini (ERDOĞAN’NIN BAŞKANILIĞI) iptal edin ve ülkeyi iç çatışmaya sokmaktan vazgeçin!

15) Bu durum, Bahçeli için bir şanstır! Bu referandum, MHP’nin kendi içinde silahlı çatışmaya sebep olacak. Kan dökülecek! VAZGEÇİLMELİ!

16) Yalnız MHP Değil, bu referandum ülkeyi silahlı çatışmaya sürüklüyor. Kesinlikle kan dökülecek! Bu bir akıl tutulması! VAZGEÇİN!eski-akp-milletvekili-feyzi-isbasaran-erdogan-i-yasal-sinirlarina-cekmeliyiz-nokta-1486015056

Pin It on Pinterest