ALMANYA ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI AKP “YOK” SAYDI

AKP Hükümeti  bakanlarının Almanya’da referandum etkinliği düzenlemesinin anayasaya aykırı olup olmadığı tartışmasına Alman Anayasa Mahkemesi son noktayı koydu.

Alman Anayasa Mahkemesi Almanya kentlerinde siyasi etkinliklere izin verme  ya da yasak getirmenin Alman hükümetinin sorumluluğunda olduğuna hükmetti.

Alman Anayasa mahkemesine konuyla ilgili olarak karar vermesi doğrultusunda  AKP Başbakanı Binali Yıldırım başvurmuştu.

Federal Anayasa Mahkemesi, Başbakan Binali Yıldırım’ın 18 Şubat 2017 tarihinde Oberhausen’da yaptığı etkinlikle ilgili olarak kendisine yapılan itiraz başvurusunu değerlendirdi.

Mahkeme etkinliğin anayasaya aykırı olduğu itirazını iki gerekçeden reddetti. İlk gerekçede ne Alman anayasasının ne de uluslararası hukukun, devlet başkanları ve hükümet üyelerine, resmi görevlerini yerine getirmek için Almanya egemenlik sahasına girme hakkı tanıdığı belirtildi.

Konunun dışişleriyle ilgili olması nedeniyle Federal Hükümet’in sorumluluk alanına girdiği ve bu tarz bir kararda hükümetin onayına gerek olduğu ifade edildi. Mahkeme Almanya’ya giriş ve seçim etkinliği yapmanın yabancı siyasetçiler açısından hak kapsamında olmadığını hükümetin iznine bağlı olduğunu kabul etmiş oldu.merkel_erdogan

ALMANYA ANAYASA MAHKEMESİ KARARI SONRASI AKP’nin TAVRI

Yasa tanımazlığı tescilli AKP hükümeti; Alman Hükümetinin “ılımlı yaklaşımını“ ve Mahkemenin kararını da “takmadı ve Türk bakanların Almanya’da referandum etkinliği düzenlemesine izin verilmemesini fırsata çevirdi.

Başta RTE olmak üzere tüm AKP kurmayı Almanya Hükümetinin haklı gerekçelerle durumu izah etmesini ve Alman Anayasa Mahkemesi kararını duymazlıktan gelerek olayı Referandum kampanyasının malzemesi olarak kullandı.

Almanya Anayasa Mahkemesine karar alması için başvuran AKP Hükümetinin; kararın olumsuz çıkması ile kararı “yok sayarak” karardan  söz etmemesi dikkat çekti..

Cumhurbaşkanı RTE ve AKP hükümeti Referanduma yönelik propaganda konuşmalarında Almanya ve Avrupa’nın “HAYIR” cephesinde olduğunu iddia ederek Referandum sürecinde ülkemizdeki toplumsal algıyı yönlendirme çabasını sürdürüyorlar.

Pin It on Pinterest