CHP ; “TÜRKİYE’NİN BAŞINA ÖRÜLEN TEHLİKEYE KARŞI MÜCADELE EDİLECEKTİR”

            Meclis Başkanlığına sunulan anayasa değişikliği teklifine ilişkin CHP adına açıklama yapan Grup Başkanvekili Levent Gök; ” Böyle bir tablo, Türkiye’nin layık olduğu tablo değildir. Anayasa yapım ve uzlaşma kültürü Türkiye’de yok edilmiştir. MHP tabanının sağ duyulu davranacağına ve AKP’nin Türkiye’yi sürüklemek istediği rejim değişikliğine engel olacağına inanıyorum. ” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında; AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı ve Meclis Başkanlığına sunulan ‘yeni anayasa’ taslağıyla, parlamenter sisteme ve demokrasiye ağır bir darbe indirilmek istendiğini savundu.

“Teklifin altına her ne kadar MHP imza koymasa da, başından beri bu süreci başlatan MHP, tarihi sorumluluk altındadır. Bunun içinde MHP’nin üzerinde durduğu ilk 4 madde korunuyor iddiası yanıltıcıdır. İlk 4 madde Türkiye’nin demokratik rejim olduğunu ifade eder. Bugün başbakanlık kendisini lağvetmektedir. Böyle bir tablo Türkiye’nin layık olduğu tablo değildir. Anayasa yapım ve uzlaşma kültürü Türkiye’de yok edilmiştir. MHP’nin ileride anlayacağımız hangi gerekçe ile AKP’ye başkanlık öneren anlayışı gündeme getirdiği ve katkı sağladığı sorulacaktır.

MHP tabanının sağ duyulu davranacağına ve AKP’nin Türkiye’yi sürüklemek istediği rejim değişikliğine engel olacağına inanıyorum.” Sözleriyle açıklamasını sürdürdü. Anayasa değişikli teklifiyle kutuplaşmanın derinleşeceği bir sürecin başlayacağını öngören Levent Gök açıklamasının devamında; “Türk halkı bence gerekli cevabı verecektir. Önce biz parlamentoda o cevabı vereceğiz. Biz nasıl darbe girişimine engel olduysak, bu keyfi dikta anlayışına karşı da mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye bugünden itibaren bu anayasa metniyle herkesin kutuplaştığı sürece doğru hızla gidiyor.

FETÖ girişiminde hepimizin beraber olması gerekirken FETÖ’nün istediği gibi kutuplaştırmaya getireceği gerekçeyi, kimse Türk halkına dayatmamalı, buna kimsenin lüksü yoktur. 140 yıllık parlamenter sistemi ortadan kaldırmaya yönelik bu teklife karşı mücadeleyi CHP mecliste ve meclis dışında halkımızla birlikte verecektir. Halkımızla beraber Türkiye’nin başına örülen bu tehlike için mücadele edecektir.” dedi.

CHP’nin çıkışını önemseyen demokratik grup ve çevreler ise: “CHP’nin “demokrasinin inşası ve devamlılığının sağlanması için,” demokrasi karşıtı güçlere karşı açık ve kararlı bir mücadele verilmesi gerektiğini kavrama noktasına gelmesi önemlidir.

CHP yöneticileri, söylemi perçinleyecek bir pratiği gerçekleştirmeksizin demokrasi için mücadele olmayacağını ve tüm demokrasi güçleriyle birlikte aynı cephede olmanın gerekliliğini de kavradığını teyit edecek adımlar atmanın, CHP’nin siyasi varlığının idamesi için de yaşamsal pratik olduğunu anlamalıdır.” Sözleriyle açıklama yaptılar.

Pin It on Pinterest