BAŞKAN YARDIMCILIĞI’NA ISINIYOR gibi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’nin önde gelen işkadınlarını,  sanatçı kadınları ve  sporcu kadınları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda konuk etti.

Toplantının yapılma gerekçesi iş kadınlarının, sporcu ve sanatçı kadınların sorunlarının konuşulması idi. Ancak toplantının seyri E. Erdoğan’ın konuşmasıyla değişti. Konuşmanın içeriği olması gereken dışında; Dünya ve Türkiye siyasasının sorunlarına ilişkin fikirlerle bezendi. Konuşmaya damgasını vuran dil ve tavır; Emine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı eşi olmaktan daha çok bir siyasetçi olduğuna ilişkin ipuçları içeriyordu.emine 1

“Azerbaycan’da Aliyev’ in eşini Başkan Yardımcısı yapması, Emine Erdoğan’a ilham oldu” diyen siyasi çevreler, “Tüm bakanların ve AKP yöneticilerin karşısında el pençe durması; Emine Erdoğan’ın Başkan yardımcısı olma hevesini niye kamçılamasın “ diye yorumladılar.

Davetliler de Emine Erdoğan’ın konuşmasını: Bir başkanı dinler tutumla dinlediler.  Konuklar arasında uluslararası başarılar gösteren iş kadınları, sanatçılar ve sporcular vardı ve İşin tuhafı; yaşamının hiçbir döneminde “iş hayatına” katılmamış spor ve sanat konusunda bilgisi “izledikleriyle sınırlı” Emine Erdoğan’ın bir öğretici edasıyla Kaçak saray konuklarına hitap etmesiydi.39833-emine-erdogan-kardesligin-dilini-gelistirin

Durumu basından izleyen insanların aklını kurcalayan soru şu; Eğer Emine Erdoğan Cumhur reis eşi olmasaydı karşısındaki kadınlar onu bu kadar ilgiyle dinler miydi ? Ya da Emine Erdoğan AKP reisinin eşi olmasaydı, bu konuklara “politik ders” verme cesareti olabilir miydi ?

Evet demek mümkün değil.

Emine Erdoğan eşinin Cumhurbaşkanı olmasının kendine kazandırdığı statüyü kullandığı için konuklar onun konuşmasını dinlemek zorundaydı. RTE’nin eşi olması nedeniyle tüm bakan, milletvekili ve bürokratların karşısında el-pençe divan durmasının verdiği cesaret; onun iş kadınları, sporcu ve sanatçı kadınlara “siyasi ders” verici konuşma yapma gücünün dayanağıydı.

AKP çevrelerinde; Cumhur reisin eşi E. Erdoğan’ın, AKP hükümeti bakanlarına ve devlet bürokratlarına da akıl ve emir vermekten geri kalmadığından söz ediliyor.17496

Kuşkusuz eleştiriye konu olan pratik; Emine Erdoğan’ın İş kadınlarını, sporcu ve sanatçı kadınları konuk etmesi  değil; siyasi tavırla ve akıl verici edayla ideolojik muhtevalı bir konuşma yapmasıdır.

Türkiye‘nin çok sayıda “başarılı”  sanatçı, sporcu kadının ve işkadınının katıldığı programda, Emine Erdoğan; “Türkiye’nin gerek doğal kaynakları, gerekse sosyal sermayesiyle 21. yy’ın en parlak yıldızlarından biri olacağını” ve “İçinde bulunduğumuz yoğun küresel kuşatmanın mahiyeti de bunu gösteriyor” dedi. “Dünyada olup bitenleri, kendi değer yargılarımızla yorumlama özgüvenine sahip olduğumuz sürece, ülkemiz aleyhindeki tüm arzular boşa çıkacaktır” diye sözlerini sürdüren  Emine Erdoğan, “İslamofobi’nin bu derece yükseldiği, Ortadoğu’da şiddetin dinle özdeşleştirildiği bir ortamda,  Türkiye‘ye büyük sorumluluklar düşüyor” diye konuşmasını sürdürdü.

Emine Erdoğan Son Almanya ve Hollanda krizini de değerlendirdiEmine-Erdoğan-serveti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya‘ya ve Türk vatandaşlarına  Hollanda‘da yapılan muameleye de değinerek, “Uluslararası teamüllere aykırı bu tavır,  Avrupa değerlerinin hem insani, hem de diplomatik açıdan intiharı olarak değerlendirilebilir” dedi. Emine Erdoğan, politik muhtevalı konuşmasını; “İş kadınlarımızın, sanatçı ve sporcularımızın, küresel reçeteler üretecek kadar zengin birikime sahip olduğunu biliyor ve bu güce inanıyorum. Bu toprakların potansiyelini iyi kullanabilirsek, insanlık için iyiliği ve umudu temsil edebiliriz” diyerek  sürdürdü.

Emine Erdoğan hızını alamadı Referandum sürecine ilişkin de analizlerini konuklardan esirgemedi

Türkiye’yi vesayetlerden arındıracak sivil bir sistem teklifi ile karşı karşıyayız. 93 yılda, 65 hükümetin kurulduğu bu sistemin yapısal sorunlarının tamiri, eminim hepinizin arzusudur. Son 15 yılda,  Türkiye bu sistem içinde, her daim tehdit altında biraz olsun ilerlemiş ve gelişmişse, bu, güçlü bir liderlikle mümkün olmuştur. Şimdi bu yeni sistem teklifi, istikrarı, liderlerin gücüne değil, denetim mekanizmaları olan bir sisteme bağlıyor” dedi. Toplumda, yeni sistemin, düşük ihtimalli kötü senaryolarına yoğunlaşmaktan, sunduğu fırsatların göz ardı edildiğini söyleyen  Emine Erdoğan, “Bu teklif, mevcut sistemde fazlasıyla olan riskleri bertaraf etmek için, bir fırsat olarak karşımızda duruyor. Ben milletimizin en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100.yılına, güçlü bir  Türkiye olarak erişeceğimizden kuşku duymuyorum.’ dedi. İdeolojik saplantıların kıskacından kurtularak,  Türkiye‘nin geleceği adına rasyonel kararlar alabilirsek, hikayemizi en güzel şekilde tamamlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Emin Erdoğan; Saray Danışmanlarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yazdığı politik metnin tıpkısı olan ve İçeriğini anlamakta zorluk çekeceği bir yazıyı okumanın keyfini yaşadı.

Dikkat çekici olan ise; konukların içerisinden alanında “başarılı bir kadının, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapmaması idi.

Emine Erdoğan’ın tavrı kadar; konuşmasını “huşu” ile dinleyen kadınlarında tavrı eleştiriyi hak ediyor.emine-erdogan-medical-parka-ortak-mi-2803131200_m

Siyasi çevrelerde; Emine Erdoğan’ın bu tür siyasi konuşmalar yapmasına Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesinin; yakınında bulunan “en güvendiği birkaç insandan biri olan” eşinin Başkan yardımcısı olmasına “ kapı açtığının” işareti olduğu konuşuluyor.

 

 

 

 

Dip not: Emine Erdoğan’ın davetine katılan ve “siyasi ders alan” kadın sanatçı, sporcu ve iş kadınlarının isimleri;  Emine Kamışlı Sabancı, Evrim Aras, Barühüda Tanrıkorur,  Hülya Koçyiğit,  Arzuhan Doğan Yalçındağ,  Esra Bilgiç, Nurten Sancak,  Meltem Demirören Oktay,  Semahat Arsel,  Oya Eczacıbaşı,  Perihan Savaş,  Nilüfer Bulut,  Neslihan Demir  Güler,  Ayşe Begüm Onbaşı, Müge Öz,  Demet Sabancı Çetindoğan, Lale Cander, Reyhan Demirören, Sema Güral Sürmeli,  Özlem Denizmen,  Melihat Gülses,  Hande Yener, Çiğdem Simavi,  Vuslat Doğan Sabancı, Didem Ciner, Revha Demirören, Ayfer Toprak, Ayşe Cevahir, Nebahat Kutmangil, Hediye Güral Gür,  Leyla Alaton, Dilek Şahsuvaroğlu, Berrin Zorlu, Füsun Barutçugil,  Muazzez Ersoy,  Bedia Akartürk, Müjde Doenyas,  Esin Güral Argat, Sevim Güral, Fatma Oya Özdebirin, Berrin Tatlıcı Güneş, Semra Ağaoğlu, Sena Ağaoğlu Kırcal,  Hilal Kazan,  Anjelika Akbar,  Burcu Güven, Semra Hasan Yavuz, Ayşe  Ege,  Ece Ege, Banu Küçükel, Dilek Hanif,  Esin Yağmurdereli, Hazal  Subaşı,  Şirin Pancaroğlu, Gülçin Anmaç, Gülsüm Azeri,  Gülşah Alkoçlar, Neşe Boysanoğlu, Nevin Gür, Nükhet Ezberci,  Selma Türkeş, Şeyda Tosyalı, Yasemin Pirinçcioğlu, Nüshet Taviloğlu,  Zeynep Fadıllıoğlu, Esra Şimşek, Ayşen Zeybekci, M.Belma Satır.

Pin It on Pinterest