CHP: “Milletvekillerinin tutuklanması Anayasa ve AYM içtihatlarına aykırıdır”

CHP parti meclisi toplandı. Toplantı sonrası, gündemdeki sorunlara ilişkin görüşlerin açıklandığı bildiride; HDP’li “vekillerin tutuklanmasının Anayasa’ya aykırı olduğu” belirtilirken, AKP’nin “HDP milletvekillerini tutuklayarak teröre hizmet ettiği” vurgulandı.

 

Bildiride eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dahil dokuz HDP’li vekilin tutuklanmasıyla ilgili “Milletvekillerinin tutuklanması Anayasa ve AYM içtihatlarına aykırıdır” dendi.

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda, gazetenin dokuz yazar ve yöneticisinin tutuklanmasına ilişkin de, “Cumhuriyet gazetsine yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir. Tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır” ifadesi kullanıldı.

‘AKP 15 Temmuz’da yaşananlardan hiçbir ders almadı’

Bildiride 15 Temmuz darbe girişimi hakkında, “Darbe girişiminde yer alan destek veren siyasi ve büroktatik tüm unsurlar en kısa sürede ortaya çıkartılmalı ve yargılanmalıdır” dendi.  Gelişmelerin üzüntü ve kaygıyla karşılandığı belirtilirken, “AKP iktidarı 15 Temmuz’da yaşananlardan hiçbir ders almamıştır. Toplumsal uzlaşıyı dışlamış, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine dönük saldırılarını arttırarak sürdürmüştür” sözlerine yer verildi.

‘Mevcut siyasi durum ülkenin bekasına yönelik büyük bir tehdit’

Yargının siyasetin güdümünde olduğu tespiti yapılarak “Gelinen noktada Türkiye, FETÖ ile mücadele bahanesiyle ortaya konan karanlık ve otoriter Saray darbesini yaşamaktadır. Mevcut siyasi durum halkımızın özgürlüğüne ve ülkemizin bekasına yönelik büyük bir tehdit oluşturmaktadır” denildi.

AKP hükümeti dört konuyla ilgili uyarıldı:

Cumhuriyet gazetesi: Basına yönelik her türlü baskıya son verilmeli

“FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan bir savcı tarafından başlatılan Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir. Bu dava, hükümetin yönlendirmesi ve desteğiyle açılan siyasi bir davadır. Siyasi iktidar yalnızca gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Cumhuriyet’le yaşıt ve basınımızın simgesi olan Cumhuriyet Gazetesi’nden adeta öç almaktadır. Basına yönelik her türlü baskıya son verilmelidir. Düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün kullanılmasını engelleyen tüm baskılar ortadan kaldırılmalıdır. Tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır.”

Darbe girişimi ve OHAL: Sorumlular yargı önünde hesap vermeli

“Darbe girişiminde yer alan, destek veren askeri, siyasi ve bürokratik tüm unsurlar en kısa sürede ortaya çıkartılmalı ve hukuk çerçevesinde yargılanmalıdır. Öte yandan, OHAL kapsamında tutuklanan, görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen tüm yurttaşlarımıza adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. İnsan haklarına aykırı muamelede bulunan ve buna meşruiyet katan tüm sorumlular yargı önünde hesap vermelidir.”

Çözüm süreci: AKP, milletvekillerini tutuklatarak teröre hizmet etmektedir

“AKP, TBMM zemininde ve seçimle gelen temsilciler ile yürütülmesi gereken çözüm sürecini, TBMM’yi hiçe sayarak doğrudan PKK ile pazarlığa girerek yürütmüştür. Ülkemizin karşı karşıya getirildiği terör ve şiddet ortamı, parlamentoyu yok sayan bu yöntemin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamıştır. Aynı hatayı tekrarlayan AKP, bugün de Meclis’teki milletvekillerini tutuklatarak teröre hizmet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden milletvekillerinin tutuklanması anayasaya ve Anayasa Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırıdır. Bu hukuk dışı uygulamaya son verilmelidir.”

Demokrasi: Diktatörlük kurma çabaları yenilgiye uğratılacaktır

“Otoriter rejim; yurttaşların ifade, toplantı, örgütlenme ve girişim özgürlüklerini kısıtlamakta, tüm toplum kesimlerini yoğun bir baskı altına almaktadır. Okullara, üniversitelere, emekçilere, kadınlara, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına ve yurttaşlarımızın can güvenliğine yönelik tehditler, saldırılar, baskılar derhal son bulmalıdır.

FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir. Demokrasimize, birliğimize, huzur ve barış ortamına karşı yapılan bu tehdidi önlemek için yapılması gerekenler bellidir. Vatanını seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir. CHP bu yaşamsal özgürlük, demokrasi, birlik ve bağımsızlık hareketinin öncülüğünü yapmaya hazırdır. Hiçbir yurttaşımızın kuşkusu olmasın ki CHP bu mücadelenin bütün gereklerini yerine getirecektir.

Diktatörlük kurma çabaları, çok geçmeden özgürlük, hukuk ve demokrasi sevdalısı halkımızın iradesi tarafından yenilgiye uğratılacaktır. Türkiye’yi uçuruma sürükleyenler mutlaka yargıya hesap verecektir.”

CHP parti meclisinin bildirisi, iktidar karşıtı cephede yer alan kişi ve kurumlar tarafından olumlu karşılandı. Bildiri; CHP’nin, demokrasi mücadelesinde yer alma yolunda önemli bir adımı olarak görüldü.

Pin It on Pinterest