ÇOCUKLAR VE CEZAEVLERİ

Cezaevlerinde annesi ile birlikte kalan çocukların dramı sürüyor. Change.org’da Dicle Ürünay‘ın “Otizmli Poyraz Ali hapiste büyümesin…” başlığıyla başlattığı kampanya bunlardan yalnızca birisi.

Sitede yapılan açıklama zorunlu bir açlık grevine işaret ediyor; “Zeynep Bakır 18.10.2016 tarihli görüşte tüm yasal yolların tıkandığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği sözü tutmadığını, haksız soruşturmalar sebebiyle infazının yanması durumuyla karşı karşıya kaldığını ve süreçte iyileştirme, hızlandırma, ilerleme gerçekleşmezse açlık grevine başlayacağını ifade etti.”

wordpress.com’da yapılan açıklamalar durum vahametine olduğu kadar, tek başına çıkışsızlığı ve toplumsal duyarsızlığıda gözönüne seriyor.

paliSanırım iki sene oldu olacak; cezaevinde annesi ile birlikte kalan ve o zaman henüz üç yaşına yeni girmiş otizmli bir çocuğun ve annesinin yaşadıklarını sizlerle paylaşmaya başlayalı. Zeynep Bakır ve Poyraz Ali.

Zeynep Bakır 18.10.2016 tarihli görüşte tüm yasal yolların tıkandığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği sözü tutmadığını, haksız soruşturmalar sebebiyle infazının yanması durumuyla karşı karşıya kaldığını ve süreçte iyileştirme, hızlandırma, ilerleme gerçekleşmezse açlık grevine başlayacağını ifade etti.

Bahsi geçen O çocuk an itibariyle 53.508 kişi tarafından imzalanan bir imza kampanyasına, gazetelerde çıkan onlarca habere, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bizzat yapılan görüşmeye rağmen yere dökülmüş un sessizliğinde, yakın bir süreye değin cezaevinde büyümeye devam edip yine cezaevinde dört yaşına girmişti. Bu mücadele sürecinde siz dostlarımızın da ortak çabalarıyla cezavinde bir takım haklar elde ettik. Mesela cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan çocuk sayısı meclis gündeminde ifade edildi. 528! Artık içeriye oyuncak girebiliyordu, Poyraz Ali özel eğitime düzenli gidebiliyordu. Poyaz Ali’nin babası dışardaydı. Neden babası ile kalmıyordu? Hemen herkes bu soruyu soruyordu Poyraz Ali’nin hapishaneyi, gardiyanları, tel örgüleri anlamlandıramayan, iletişim kurmaktan kaçan gözlerine.

Otizm aktivisti İrem Afşin, eski CHP milletvekili Melda Onur ve Emrah Bakır, 22 Ocak 2015’te Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmüş, Zeynep Bakır’a denetimli serbestlik sözü almışlardı. O görüşmenin üzerinden bir buçuk yıl geçti. Zeynep Bakır’ın tahliyesi için her yol denendi ancak verilen sözler tutulmadı. Ancak, Poyraz Ali için iyi bir eğitim ortamı oluşturuldu. İrem Afşin, “Şimdi yaptığımız her şey boşa gitti. Çaresiziz…” diyor. İki buçuk yıllık mücadeleyi şöyle özetliyor: “Konuşmayan bir çocuğu cezaevinde konuşturduk. Özel eğitim ekibi çok iyiydi. Cezaevindeki ana okulunu gönüllü annelerle elden geçirdik. Öğretmenlere otizm eğitimi verdik. Çok büyük emekler verildi. İki boya kalemini, iki kitabı cezaevine sokmam üç dört ayımı aldı mesela…” Poyraz Ali’nin şu an çok gergin olduğunu da dile getiren Afşin, “Otizmli bir çocuğun anneyle iletişimi çok önemli. Poyraz Ali, benim oğluma benziyor. Bazen sadece bakışarak, elini tutarak sinirini yatıştırırsınız” diyor.

 

Bu sebeple cezaevlerinde çocukları ile birlikte kalan kadın tutuklular için denetimli serbestlik talebinde bulunduk. Anne Zeynep Bakır’ın siyasi bir tutuklu olduğu için denetimli serbestlik yasasından yararlanamayacağını da bu süreçte öğrenmiş olduk. Yazılan dilekçeler reddedildi.

Gel zaman git zaman olaylar olaylar, tiyatro festivalleri, OHAL ve krizi full fırsata çevirenler. OHAL, görüş yasakları, mektup ve telefon yasağı derken bir gece ansızın operasyon ile Bakırköy Cezaevi’nde Zeynep Bakır’ın aralarında bulunduğu 35 kadın tutuklu Silivri F Tipi’ne naklediliyor. Dayak kıyamet.

Baba Emrah Bakır, eşini sürgünden dört gün sonra görebilmiş. “Kolları mos mor, üstü başı perişan, saçları koparılmıştı” diyor. Bakır’ı teselli eden tek şey, sevk sırasında Poyraz Ali’nin cezaevinde olmaması: “OHAL’den sonra, gerginliğe denk gelebilir diye Poyraz Ali’yi dışarı çıkardım. Cuma günü aldım, Pazartesi sevk oldu.” Bakır’a göre, sürgün ve hücre cezasının tek nedeni, eşinin siyasi hükümlü olması. Çünkü, Zeynep Bakır, özel durumu nedeniyle hiçbir protesto eylemine katılmamış. Poyraz Ali ise şimdilik güvende ancak annesiz. Eğitimi ve rehabilitasyonu darbe aldı. Babası çalıştığı için, gündüz köyde anneannesiyle ve dedesiyle birlikte.

Poyraz Ali’nin annesine kavuşması, kesintiye uğramış eğitimine devam edebilmesi için Bakırköy Cezaevi’ne sevk edilmesi talebiyle yazılan dilekçenin bugün reddedildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Zeynep Bakır dünkü görüşte tüm yasal yolların tıkandığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği sözü tutmadığını, haksız soruşturmalar sebebiyle infazının yanması durumuyla karşı karşıya kaldığını ve süreçte bir iyileştirme, hızlandırma, ilerleme gerçekleşmezse açlık grevine başlayacağını ifade etti.”

Pin It on Pinterest