Dersim’de Yangın Sürüyor

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Danzi ve Kurukaymak köyleri ile Koçeri mezrasında başlayan orman yangını 10’uncu gününe girerken yangın Ovacık’a sıçradı. Yangını söndürmek isteyen yurttaşların alana girmesi ise kaymakamlık iznine bağlandı.

dersim-de-yanginlar-yayiliyor-mudahale-hizlanmali-914662-5.jpg

Dersim’de Hozat ve Nazımiye’de 10 gündür devam eden yangın bugün Ovacık’a sıçradı. Hozat ve Ovacık ilçeleri arasında bulunan Buzlutepe köyü mevkiinde orman yangını başladı. Sarp ve dik arazi nedeniyle ekiplerin alana ulaşması zor. Yangına müdahale ekiplerinin alana karadan ulaşması için dozerlerle yol açılmaya başlandı.

Sivil kuruluşlar ve bölgede yaşayanların yangın söndürme sürecinde yer almak istekleri reddediliyor. Yangın alanına girmek isteyen yurttaşların alana girmesi, kaymakamlık iznine bağlandı. Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamada Ovacık Kaymakamlığından izin alınmadan alana girilemeyeceği belirtildi.

Yangının havadan söndürülmesine ilişkin girişimde bulunulduğunu gösteren bir emare de yok.

Yangına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hozat-Ovacık ilçelerimiz arasında bulunan Buzlutepe mevkiinde başlayan örtü yangını sebebiyle Orman İşletme Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerimiz alanda olup İlçe Belediye itfaiyelerimiz de hazırda bekletilmektedir. Bölgeye Hozat istikametinden ulaşım imkânı bulunmamaktadır. Bu sebepledir ki araçlarımız ve ekiplerimiz Ovacık istikametinden çalışmaktadır. Bölge görevli olmayan vatandaşlarımız için risk arz etmektedir. Vatandaşlarımızın görevli arkadaşlarımıza kolaylık göstermeleri ve Ovacık Kaymakamlığımızın izni olmaksızın alana girmemeleri rica olunur.”


 

ON (10) GÜNDÜR YANIYOR

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Ali Haydar Ben ise “10 gündür yangınlara müdahale edilmesini beklediklerini” açıkladı. “Bölgede yaşayanların diken üstünde olduğunu” kaydeden Ben, “havadan bir müdahale olmadığını” da vurguladı: “10 gündür devam eden yangınlar Ovacık’a yayıldı. Bölgede bulunan köylerdeki mezarlara yaklaştı. Valilik güvenlik gerekçesiyle yangını söndürmede gönüllü kişilerin bölgeye girmesine izin vermiyor. Müdahale edeceği söyleniyor isteseler havadan müdahale edebilirler ama orada yaşayan köylülerden aldığımız bilgilere göre havadan bir müdahale söz konusu değil ve yangın git gide yayılıyor.

Ovacık Kaymakamlığı Hozat istikametinden ulaşım imkânı bulunmuyor açıklaması yaptı ama bölgeye gidilebiliyor. Çok zor durumdayız, gitmek istiyoruz, gönüllü arkadaşlarımız var ama maalesef izin vermedikleri için elimiz kolumuz bağlı, müdahale etmelerini bekliyoruz 10 gündür. Bölge halkı yangının yerleşim yerlerine ulaşmasından korkuyor ve müdahale bekliyor.”

Resmî kurumların yangını söndürme konusunda yeterince gayretli olmadığı kaygısı halk arasında yaygınlaşıyor. Halkın bölgeye alınmaması da bu kaygıyı ağırlaştırıcı rol oynuyor.

Ayrıca ; Ege ve Akdeniz bölgesinde gerçekleşen yangına gereken ilgiyi gösteren kamuoyunun; Dersim bölgesinde süren yangına gereken duyarlı yaklaşımı göstermemesi ikircikli tutum takınması da bölge halkını incitiyor.

Diğer yandan; Bu durumun; siyasi iktidarın bölgeye ilişkin ayrıştırıcı politikasının, “genel kabul” gördüğünün göstergesi olduğu, kanaati de yaygınlaşıyor.

Pin It on Pinterest