DERSİM’de YANGIN SÜRÜYOR

 

Dersim bölgesinde, Nazimiye, Hozat, Ovacık ve Mazgirt ilçesine bağlı 10 ayrı ormanda başlayan yangınlar halen sürüyor. Yangınların Güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonlar nedeniyle çıktığı iddia ediliyor.

Bir haftadır etkisi artarak süren yangınlara devlet kurumları müdahale etmemesi dikkat çekici. Yangın yerlerine ulaşan yollarda barikatlar dahi kurulmuş durumda. IMG_2236Bölge sakinlerine göre; “Yangınlara bölge sakinlerinin ulaşmaması için yolun kazınması da yangının söndürülmesinin istenmediğine işaret ediyor.”

Orman yangınının sürdüğü Kutuderesi bölgesindeki yangın söndürmek için Tunceli’de bir araya gelen 50 gönüllü engellendi. Sivil gruba, güvenlik güçlerinin ”arazide mayın var” nedeniyle izin vermemesi de ciddiye alınmayacak gerekçe olarak nitelendirildi.dersim

BAZI  YANGINLAR KÖYLÜLER KONTROL ALTINA ALDI’

 

Orman yangınlarının yoğunlukta olduğu Geyiksuyu bölgesinde bir çok köy ve mezranın büyük tehlike altına olduğu öne sürülürken, Ovacık ilçesine bağlı Kuşluca ve Yaylagünü, ile Hozat ilçesindeki Aliboğazı ve Mazgirt Hıran Ormanları bölgesindeki yangınların köylüler ve diğer bölgelerden gelen vatandaşlar tarafından kontrol altına alındığı ve bu bölgedeki yangınların sönmek üzere olduğu Yerel yöneticiler tarafından açıklandı.

Orman yangınlarının meydana geldiği bölgelerin sarp ve araç ulaşımının olmaması nedeniyle karadan müdahale edilemediği de gelen bilgiler arasında

 ‘MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’NDA TAHRİBAT BÜYÜK’20708224_1841808366133980_2738307540163263703_n

Gazeteciler ile birlikte Yangınların olduğu bölgeye giden Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım, orman yangınlarının çok tehlikeli boyutta sürdüğünü, Munzur Vadisi Milli Parkı’nda çok ciddi tahribatların meydana geldiğini söyledi.

Orman yangınlarına devlet kurumları tarafından müdahale edilmemesine tepki gösteren Baro Başkanı Yıldırım, şunları söyledi:

“Şu an Munzur Vadisi Milli Parkı içinde birçok noktada meydana gelen yangınlar genişleyerek devam ediyor. Hiçbir şekilde müdahale söz konusu değil. Şu an Munzur Vadisi Milli Parkı’nın en hassas 3 noktasında operasyonlar sonucu çıkan yangın var. Hemen arkada görülebiliyor bu bölgede bin 600 çeşit bitki türü var, bunların yaklaşık yüzde 18’lik oranı tamamen endemik bitkilerden oluşuyor. Sadece bölgeye özgü bitkiler yangın ile birlikte bir çoğunun yok olma tehlikesi var. Yine bölgede yaban hayatı büyük tehlike altında.”20729430_1841808339467316_1506629521908595381_n

‘BİR AN ÖNCE HAVADAN MÜDAHALE EDİLMELİ’

 Dağ keçileri, vaşak ve bir çok hayvan türü yangınlar nedeniyle yok olma tehlikesi altında olduğunu belirten Yıldırım, şöyle devam etti: ” Türkiye’nin en kaliteli meşesi olarak kabul edilen Kara meşe ve endemik bir meşe türü olan Huş ağacı da cayır cayır yanıyor. Biz şu an bu orman yangınları için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Tunceli’deki orman yangınlarına hiç bir suretle müdahale edilemiyor. Müdahale etmek isteyen gönüllü gruplara da izin verilmiyor güvenlik gerekçesiyle. Bir an önce yangınlara özellikle havadan müdahale edilmeli.”

 

Yangınlara ilişkin Tunceli’de ve Ankara ve İstanbul’da birçok demokratik kitle örgütü protesto eylemi düzenledi.

Pin It on Pinterest