“DEVLET BAHÇELİ İSTİYOR, RECEP TAYYİP ERDOĞAN YAPIYOR!” MU ?

 MHP’ye yakın kaynaklarından alınan bilgiye göre; “Son günlerde MHP sempatizanları arasında “bir iddia” hızla yaygınlaştırılıyor. MHP sempatizanları bu iddianın keyfini yaşıyorlar. MHP yöneticileri ve kadroları da bu durumdan son derece memnun ve iddianın yaygınlaşması için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar.”

Yaygınlaştırılan iddia; “Devlet Bahçeli’nin istençlerini, Recep Tayyip Erdoğan’ın tereddütsüz yerine getiriyor.” olduğudur.

Bu iddianın; özellikle, Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi, 3 Kasım 2016 günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettikten sonra yoğun biçimde yaygınlaştırıldığı belirtiliyor.

Söz konusu görüşme yaklaşık 1 saat sürmüştü ve MHP lideri Bahçeli görüşmede idam cezasının anayasa paketinden ayrı getirilmesini isteyerek PKK lideri Abdullah Öcalan’ı da kapsamasını talep ettiğini açıklanmıştı. Bahçeli’nin, kamuoyuna yansıtılmayan bir başka arzusu daha oldu RTE’den; “HDP’li yöneticilerin, milletvekillerinin ve Belediye Başkanlarının tutuklanması.”

RTE, Devlet’in arzusunu; operasyonu, kendi çıkarı ve amacının gerektirdiği biçimde düzenleyerek gerçekleştirdi. Aynı günün akşamı, (nedense ) Adalet Bakanı’nın aklına “HDP’ li yöneticilerinden bazılarının “PKK sempatizanı olduğu” fikri düştü. Adalet Bakanının aklına düşen dürtüyle aradığı savcılar harekete geçti.

RTE, Bahçeli görüşmesi sonrası; Tüm şehirlerde gece yarısı aynı anda HDP.li yöneticilerinin gözaltı işleminin başlatılması tesadüfi olamazdı.

HDP yöneticilerinin gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının, görüşme sonrası gerçekleşmesini; MHP kadroları, MHP sempatizanları arasında yaygınlaşan “ Devlet emrediyor RTE yapıyor” iddiasının gerekçesi yaptılar.

Görüşme sonrası; Demokratik mevzilere saldırı yoğunlaştırıldı. Sosyalist, demokrat, devrimci partilerin başkan ve yöneticileri, gazeteciler, medya çalışanları, kitle örgütü yöneticileri tutuklandı. Bu operasyon, MHP’nin isteklerinin pratik ifadesiydi.

MHP yöneticileri, operasyonu, sempatizanlarının motivasyonunu artırmak doğrultusunda tepe tepe kullanıyorlar.

MHP kadroları; RTE’nin, Devlet’in arzusunu dikkate alma pratiğinin yeni olmadığını, AK Partinin (RTE’nin) çözüm sürecini sona erdirmesinde Devlet Bahçeli’nin rolünün önemli olduğunu da ısrarla vurguluyorlar.

MHP yöneticileri bu iddiayı ısrarla vurgularken; Parti’deki iç muhaliflerin tasfiye operasyonunda, AKP’nin (R.T.E.’nın) etkin rolünün ve büyük katkısının üzerini örtüyorlar.

Üzeri örtülen diğer şey; Devlet Bahçeli’nin RTE’nin Devlet Başkanı olması isteğine göz kırpmasıyla birlikte, HDP yöneticilerinden beklediğini görmeyen, Özellikle bazı yöneticilerin “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışı sonrası, yönünü stepne saydığı MHP’ye, daha doğrusu MHP liderine çevirdiğidir.

MHP’ye yakın kaynaklar; “MHP yönetici kadrosunun bu durumu bildiğini ama MHP tabanından gizlediğini.” açıklıyorlar.

MHP lideri Devlet Bahçeli ve eksenindeki yöneticiler; RTE’nin, MHP yöneticilerini kullandığını, ancak Devlet Bahçeli ve MHP yöneticilerinin de, amacı doğrultusunda her yola ve araca başvurmaya hazır RTE’nin bu zaafından yararlandığını; Kullanma politikasının karşılıklı yürütüldüğünü “dar çevre içerisinde ifade etmektedirler.

MHP’ye yakın kaynaklara göre; RTE’ nin, Bahçeli’nin arzusunu yerine getirmediği ve asıl olarak kendi amacı doğrultusunda MHP’yi ve Devlet Bahçeli’yi kullandığı gerçeğini MHP’li kadrolardan gizleme konusunda, MHP yöneticilerinin yeterince başarılı olmadıkları da gözlenen bir olgu.

Bazı MHP kadroları açıkça “Türkiye’yi uçuruma sürükleyecek, federasyona götürecek Başkanlık sistemine ‘müspet ve makul’ diyen Devlet Bahçeli’ye mi saygı duyalım? ” deseler de;

MHP içerisinde kadrolar işin farkında olmalarına rağmen, “Devlet Bahçeli emretti RTE yaptı.” iddiasının MHP tabanında yaygınlaşmasını yaratacağı politik yararı düşünerek; çıkarım için körüm, sağırım oyununu sürdürüyorlar.

HDP’li yöneticileri, demokrat, sosyalist, devrimci gazetecileri tutuklama isteğinin, RTE tarafından yerine getirilmesine karşılık, Bahçeli; RTE’ye borcunu ödedi mi? Önemli bir kısmını ödedi.

Şimdi soru şu; Devlet Bahçeli, RTE’nin “muktedir başkan” olmasına “evet “ der mi?

Bu kuşkulu!

MHP kadroları dahi bu konuda Devlet Bahçeli’nin ne yapacağını bilmiyor.

Devlet Bahçeli’yi iyi bilenlerden biri olan Tuğrul Türkeş; Devlet Başkanlığı sürecini değerlendirirken; “Bahçeli’den işi zora sokacak bir hareket beklenebilir” uyarısı yaptı.

Devlet Bahçeli’nin politikada oportünizmin şahı olduğu her çevrede yaygın. Politik çevrelerde Devlet Bahçeli’nin “ne yapacağı bilinmez, serseri mayın gibi” olduğu kanaati var. Hatta Bahçeli’nin cansiperane katkısına karşın RTE’nin de Devlet Bahçeli’ye karşı temkinli  yaklaştığı dillendiriliyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bugün söylediklerini yarın inkar ettiği örneğinin oldukça fazla olması; siyasi çevrelerin, Bahçelinin tavrının ne olacağı konusunda  temkinli ve  tedirgin olmasının gerekçesidir.

AKP iktidarı boyunca devletin stepnesi olan Bahçeli, en az RTE kadar oportünist olduğunu ispatladı.

AKP ve MHP’lilerin; Parti liderlerinin oportünist tavrından hoşnut mu?

Bu soruya “ hayır! ” demek zor.

 

 

Pin It on Pinterest