DEVLET’TE OYUN ÇOK

 

2019 Yerel Seçimlerde “Cumhur ittifakının” yaşadığı hezimet; İttifak içerisindeki partilerin gövdesinde derin oyuklar açılmasının önünü açtı.

AKP içerisinde hoşnutsuzluk arttı. Muhalifler Erdoğan’a kafa tutacak kadar “yüreklendiler”.

AKP’nin hıkçısı MHP’ de bu süreçten yara alarak çıktı. Haziran 2019, Yerel seçim sürecinde İstanbul’a “mitil atacağını” söyleyen Devlet Bahçeli’nin ‘dön geri’ yapması parti içerisinde uç veren sarsıntıyı büyütünce MHP içerisinden İyi Partiye yöneliş görünmeye başladı.

Gelinen noktada; Meclis içerisinde milletvekili çoğunluğunu kaybetme olasılığı ortaya çıkınca; telaşlanan RTE ve Devlet Bahçeli yeni oyun kurmak için kolları sıvadılar.

Son oyun yalnızca İYİ parti kadrolarının kafalarını bulandırmak için değil; aynı zamanda MHP içerisinden kopma ihtimali olan kadroları frenleme amacıyla kurgulandı.

MHP lideri; 2019 yerel seçim sürecin de zillet ittifakının üyesi diyerek adını bile anmaktan uzak durduğu ve ” ipsizler “ diye tanımladığı İYİ Partiyi; yaptığı açıklamada adıyla anacak kadar büyük kıvraklık sergiledi. Bahçeli; İYİ partililere çağrı yaparken “MHP’ye geri dönün” diyecek denli “samimiyeti” artırdı. D. Bahçeli, “3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti’nin 4.Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur: Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir” dedi.

Şaşırtıcı mı bu yaklaşım? Hayır.

AKP’ye ve RTE ye her konuşmasında “küfür” ve hakaret  eden Bahçeli’nin daha sonra AKP ve liderine methiyeler düzmesi örneği ortada ve siyasi sürecinde izlediği çizgi nedeniyle; Bahçeli’nin birbirine zıt pratik içerisinde olması olağan kabul ediliyor.

MHP liderinin açıklamasının; RTE ile görüşmesi sonrasına rastlaması da şaşırtıcı değil.

Bahçeli’nin twitter üzerinden yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

“1 Kasım 2015’ten sonra ağır ve sancılı parti içi meselelerle biteviye meşgul edildiğimiz inkar edilemeyecek bir vakıadır. Bu vahim sürecin travmalarına ve makus sonuçlarına her dava arkadaşımız farklı dozajda muhatap kalmıştır. Yaşananlar üzücüdür, hüzünlüdür, ibret vericidir.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopan dava arkadaşlarımız 25 Ekim 2017’de İYİ Parti’yi kurmuşlardır. Ancak geçmişte birlikte yürüyüp, beraberce mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı aradıklarını bulamamışlar veya kenara itilmişlerdir. Yola çıkılanlar yolda bulunanlara değişilmiştir.
CHP ve HDP ile ittifak hiçbir vicdan sahibi ülküdaşımın kabullenemeyeceği bir gaflet olarak hafızalara kazınmıştır. Bir inat ve öfke uğruna yuvasını terke zorlanan, aklı çelinen, makam ve mevki vaatleriyle davasından koparılan kardeşlerimin hüsranları şahsımı her zaman kaygılandırmış ve düşündürmüştür.

Her ne yaşandıysa geride kalmış, herkes için ders niteliğinde olmuştur. Hadiseleri film şeridi gibi gözümüzün önüne getirdiğimizde bundan hiçbir şahsiyet ve karakter sahibi dava arkadaşımın memnuniyet duymayacağı açıktır, bu kapsamdaki kanaatim de çok güçlüdür.

3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur: fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir.

Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır. Çağrım birliğe, beraberliğe, barışmaya ve heyecanla tokalaşmayadır.”

Bu açıklama; siyasi durumundan endişe eden bir parti liderinin feryadıdır.

Yerel seçimler sonrası; çoğunluğun desteğini yitirdiği açığa çıkan “Cumhur ittifakının” Muhalefet cephesini bölmek için her türlü oyun kuruculuğuna soyunması kaçınılmazdı.

Kuşkusuz; Partilerin üzerine oturduğu zemini oluşturan insanların vasfının parti liderlerinin oyun kurma iştahını kabarttığı açıktır.

Devlet Bahçeli; siyasi parti kadrolarının “ikircikli” tavrı üzerine inşa edilen son oyunu sahaya sürdü.

İYİ parti kadrolarının bu oyuna vereceği yanıt siyasi vasıfları hakkında bilgi verecektir.

Oyuna gelen kadro; kendilerine küfre “yarabbi şükür” diyecek karakterde olduklarını sergileyecektir; ki bu da Bahçeli’nin siyasi kültüründen kopamadıklarına kanıt olacaktır.

Sınav sırası İYİ parti kadrolarında.

 

 

Pin It on Pinterest