ERDOĞAN’IN AVRUPA’YI TEHDİDİ KOF MU ?

22.03.2017 tarihinde Kaçak Saray’da Anadolu Yayıncılar Derneği üyelerine hitap eden cumhurbaşkanı; konuşmasının bir kısmında; Türkiye’nin ‘itilip kakılacak ve bakanları kapıdan kovulacak’ bir ülke olmadığını vurgulayarak, “Dünyanın her yerinde bu yaşananlar takip ediliyor. Siz böyle devam ederseniz, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Batılı sokağa adım atamaz. Bunun için Türkiye olarak Avrupa’yı özgürlüklere saygılı olmaya davet ediyoruz.” dedi

Aynı gün, Londra’da bir terör saldırısı gerçekleşti.TERÖR LONDRA

Reuter ajansı Londra’da gerçekleştikten terör saldırısı haberini verdikten hemen sonra; Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı tekrar haber geçti. Tweetteki haberin başlığında ‘Erdoğan Avrupalıları uyardı’ ifadeleri kullanıldı

Bu haber verme yöntemiyle; Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile Londra saldırısını ilişkilendirmenin amaçlandığı açıktı.

İLİŞKİNİN ŞİFRESİ NE ?

2016 yılında bir kaç kez aynı durum tekrar etmişti. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Avrupa’nın da terör konusunda güvenilir olmadığını, ülke ismi vererek vurguladığı her konuşması sonrası bir terör olayının (hem de adı geçen ülkede) gerçekleşmesinin tesadüf olmadığı, Avrupa’da ve Türkiye’de siyasi çevrelerde konuşulur oldu.

Hatta Bu durumu; AKP kadrolarından bazıları RTE’nin ulviyetinin alameti saydı. Erdoğan’ın çağrısı sonrası, Avrupa ülkelerinde Terör eyleminin gerçekleşmesini, “RTE’nin peygamber vasıflarına sahip olduğunun delili” sayma noktasına kadar vardırıldı. Bu iddia, AKP sempatizanları arasında, özel olarak yaygınlaştırıldı. erdogan-neden-avrupali-liderleri-kiskirtmaya-calisiyor-264394-5

Öte yandan, Bazı politikacı ve yazarlar da tesadüf saymadıkları bu durumu; IŞİD’in kuruluşunda AKP kurmayının rolü olduğu iddiasının kanıtı saydılar.

Kuşkusuz bu bir iddia idi ve bu iddianın doğrulanması; devletlerin istihbarat örgütlerinin arşivinde bulunan verilerle mümkün olabilirdi. Delillere ulaşma imkanı kısıtlı gazeteci ve politikacıların AKP kurmayının IŞİD ile ilişki derecesini belirlemesi mümkün değildi.

Bazı politikacılar ve yorumcular da; “Recep Tayyip Erdoğan’ın Müslüman kitle üzerindeki politik etkisinin bilen IŞİD’in; Erdoğan’ın imaj etkisini, kendi lehine kanalize etmek için, AKP’ sempatizanı olan kitlenin hoşuna gideceğini düşündüğü eylemi gerçekleştirebilir” tespiti yaptılar.

Sosyal bilimciler ise; İdole bağlılığı had safhada olan fanatiklerin, tapındığı kişinin sözlerini emir olarak kabul ettiği ve idol saydığı kişinin sözlerinden kendine vazife çıkararak harekete geçme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyorlar. R.Tayyip Erdoğan’ın da bazı Müslümanlar tarafından İdol olarak kabul edildiğini açıklayan sosyal bilimciler; Erdoğan’ın tavrının, fanatikleri üzerinde yaratacağı etkinin “harekete geçirici güçte” olabileceğini vurguluyorlar.222fe11ebc

Sosyal bilimciler; “ İdol ile fanatik arasındaki etkileşimin farkında olan politikacıların konuşurken özenli bir dil kullanmalarının önemli olduğunu” belirterek, “Topluluk tarafından idol kabul edilen politikacıların ya da sanatçıların konuşmaların da “kışkırtıcı” bir dil kullanmaları;  fanatik bireyin eyleminin tetikleyicisi olmayı zımnen kabul ettiklerinin ifadesidir.” diyorlar.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASININ MEALİ AVRUPA’YI TEDİRGİN ETTİ

Erdoğan’ın konuşmasında kullandığı; “Dünyanın her yerinde bu yaşananlar takip ediliyor.” cümlesinin; fanatiklerin varlığını üstü örtülü hatırlatmayı ifade ettiğine yorumlanması mümkündür” saptaması yapılıyor.  Avrupa’da IŞİD ile ideolojik bağı olan ve ‘yalnız kurtlar” diye adlandırılan ve merkezi plan dışı karar alarak, kendi başına zamansız harekete geçme kabiliyeti olan terörist unsurların varlığını hatırlatan Avrupalı politikacı ve yazarlar; bu unsurların, bazı idollerin çağrılarını değerlendirerek harekete geçebilmesinin” mümkün olduğuna vurgu yapıyorlar. 17362926_1951320031769472_2561628668911771484_n

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi yaptığı çağrıyla insanların ölümü göze alarak “darbeye karşı” sokağa çıkmasının, Erdoğan’ın “güçlü lider “ olmasının delili olduğunu AKP kurmayı her zeminde övünerek vurguladı. Bu tespit AKP kurmayının; Erdoğan’ın konuşmasının etkisiyle bazı fanatik insanların kendine vazife çıkararak bir terör eylemini gerçekleştireceğini de kabul ettiklerinin teyididir.

Topluluğu ve bireyleri etkileme gücünün farkında olarak “sert” üslubunda ısrar eden politikacının; “kışkırtıcı olduğuna” ilişkin kanaatin yaygınlaşarak kabul görmesi de olağan karşılanmalıdır.

Kuşkusuz konuşmanın meali “kışkırtıcı” okununca, Avrupa’nın endişesi haklı olarak arttı.

“TÜRKİYE ATEŞLE OYNUYOR”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “16 Nisan’dan sonra ilişkileri gözden geçireceğiz” sözlerine karşılık Bir AB yetkilisi; “Bizim elimizde uygulayabileceğimiz çok daha fazla enstrüman var. Türkiye, ateşle oynuyor.” dedi.erdogan_dusunceli_ext

Avrupalı yetkilinin sözlerinin meali şu; “AKP Hükümeti’nin ‘terörle bağı’ hakkında oluşmuş kanaatimiz var; Bu kanaati destekleyici bir olay gerçekleşirse, TC Hükümetini Terörle ilişkili hükümet statüsünde değerlendiririz.  Terör bağlantılı olduğu ilan edilen devletlerin başına ne geldiyse, TC devletinin de başına o gelir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa karşıtı konuşmalarının; 16 nisanda yapılacak referanduma yönelik  olduğunu bilen  Avrupa devletlerini endişelendiren;  propaganda aracı olarak kullanılan “kof” tehditleri;  bazı fanatiklerin  “işaret” kabul ederek eyleme geçmeleridir. Avrupalı yöneticiler;  Bu olasılığın hayat bulması halinde;  Türkiye’nin  “büyük bir yangın yerine dönüşeceğini”  dile getirmekten çekinmiyorlar.

 

 

BABÜR PINAR

Pin It on Pinterest