Erdoğan’ın Fikri Neyse Zikri de O: Sermayenin Çıkarları ile ‘Vatan’ı Eşdeğer Tuttu

AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı törende yaptığı konuşmada ‘Toprak kan dökülmemişse vatan olmaz, ben bunu hep şuna benzetiyorum; araziyi, arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor’ diyerek sermaye sınıfının çıkarlarına verdikleri önemi vurguladı.

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı/AKP şefi Erdoğan, Çamlıca bayrak direğine coğrafya insanına hiçbir faydası olmayan 1000 metrekarelik ‘Dünyanın en büyük Türk bayrağı’nın göndere çekilmesi törenine katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, belki de sermaye devletinin ve kendinin politik yönelimini en iyi özetleyen sözler söyledi. Yaptığı konuşmada çocuklara hitap eden Erdoğan, barış ve kardeşlik yerine ölümü kutsayan bir anlayışın ürünü olan ‘Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ dizesine vurgu yaptı.

Erdoğan, konuşmasında ayrıca ‘Toprak kan dökülmemişse vatan olmaz’ derken, ‘Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi, arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yoktur’ ifadelerini kullandı.

Böylece Erdoğan, ‘vatan’ ile sermaye sınıfının çıkarlarının aynılaştırdığı gibi sermaye sınıfının çıkarları uğruna ranta açılan doğal sit alanları, özelleştirme talanı, doğa katliamı vb birçok pratik yönelimin sermaye devleti için uğruna insanlar katledilecek kadar kutsal olduğunu itiraf etmiş oldu.

Kaynak: Devrimci Düşün Gazetesi

Pin It on Pinterest