“İĞRENÇSİNİZ !”

 


Afganistan’da katı şeriatı benimseyen Taliban’ın siyasi iktidarın kontrolünü ele geçirmesinin ardından kadınlar endişelerini haykırıyorlar. Afgan kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba bu kadınlardan biri.

Afgan kadın hakları aktivisti Seraj Mahbouba: “Kendinizden utanın! Tüm dünya, Afganistan’a, dünyanın bu bölgesine son 20 yıldır yaptıklarınız için kendinizden utanın.” Dedi.

“DÜNYANIN ERK SAHİPLERİ HEPİNİZ İĞRENÇSİNİZ”

TRT World’e konuşan aktivist Mahbouba, kadınları yok sayan Taliban zihniyetinin ilerleyişi karşısında dünya liderlerinin işlerine geldiği gibi davrandığını belirterek, şunları kaydetti: “Size seslendik, yardım istedik, talepler ilettik, her şeyi yaptık ve umurunuzda olmadı. Taleplerimizin içinden sadece işlerine geldiği gibi kararlar veren dünyanın erk sahibi erkekleri, bizim çok büyük emek verdiğimiz bir şeyi yerle bir ettiler. Hepiniz iğrençsiniz.

3QXnQ6NBFxrKiGdn.jpg

Mahbouba şöyle devam etti: “Tüm dünya liderleri ve tüm dünya, 20 yıldır Afganistan’a yaptıklarınız için utanın. Sizden hiç umudum yok, bu nedenle size seslenmek bile istemiyorum. Çünkü konuşma zamanı bitti. Bugün Afganistan’da olanlar bu ülkeyi 200 yıl daha geri götürecek. Bunu nasıl aşacağız? Ben bunun düzeldiğini göremeyeceğim, öleceğim. Benden sonraki jenerasyon bile ülkemi olması gerektiği gibi göremeyecek.

f5NA2oHomX26B9o2Hhttz5yNFtc2jjuPdSlRA8nE.jpeg

Gençler gidecekler, göç edecekler. Ne bekliyorsunuz onlardan? Bir daha kalmalarını ve yine savaşmalarını yine yenilmelerini mi? Aptalca bir kararın sonucu olan bir savaş için bir jenerasyon daha feda edeceğiz. Hepimiz yok olana kadar mı? Olan bu mu? Anlamıyorum, üzgünüm anlamıyorum. Bana dünyaya bunu söyleme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.”

‘KADINLARIN GELECEĞİ KARANLIK GÖRÜNÜYOR’

Kadın hakları aktivisti, eski milletvekili ve Taliban ile barış müzakerelerinde Afganistan hükümetinin heyetinde görev yapmış olan Fawzia Koofi, kadınların ‘ihanete uğramış’ hissettiklerini söyledi. “Afganistan’daki kadınlar, ülkenin en fazla risk altında bulunan nüfusu” diyen Koofi, Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği kentlerde serbest bırakılan ‘suçluların’ da tehdit unsuru olduğunu belirtti. Koofi, “Afganistan’daki kadınların geleceği karanlık görünüyor” ifadelerini kullandı.

MALALA: KADINLAR VE AZINLIKLAR İÇİN ENDİŞELİYİM

Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Malala Yusufzay, Kabil’in Taliban kontrolüne geçmesinden saatler sonra yaptığı Twitter paylaşımında kadınlar, azınlıklar ve insan hakları savunucuları için endişe duyduğunu dile getirdi. 2012 yılında 15 yaşındayken Taliban tarafından vurulan Yusufzay, “Küresel, bölgesel ve yerel güçler derhal ateşkes çağrısı yapmalı, acil insani yardım sağlamalı, mültecileri ve sivilleri korumalıdır” dedi.

İnsan hakları aktivisti kadınlar Taliban yönetimi öncesi yönetim biçimi olan islam cumhuriyetinde hakları için mücadele ediyorlardı. Dün ikinci sınıf sayıldıkları toplumda eşitlik için haykırırken bugün ise çığlık çığlığa bağırıp köle olmamak ve öldürülmemek için yardım istiyorlarsa bu durum; Taliban iktidarının kadınlara dayatacağı hayatın, “eskisini aratacak” denli ağır ve çekilemez olacağının göstergesidir.

Pin It on Pinterest