Faaliyeti durdurulan Barış Derneği için Dünya Barış Konseyi’nden açıklama

Dünya Barış Konseyi, Hakkında “faaliyet durdurma” kararı verilen ve 12 Kasım gece yarısı binası mühürlenen Barış Derneği hakkındaki kararın derhal geri alınması çağrısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından “faaliyet durdurma” kararı verilen 370 derneğin arasında yer alan ve dün gece yarısı binası mühürlenen Barış Derneği için, Dünya Barış Konseyi açıklamada bulundu.

Dünya Barış Konseyi Genel Sekreteri Thanassis Pafilis; Türk halkı ve Türkiye’deki barış hareketi ile dayanışma içinde olduklarını belirtirken, tüm ülkelerdeki antiemperyalist hareketlerin de, kapatma kararının derhal geri alınması doğrultusunda çağrı yapmasını istedi. Dünya Barış Konseyi Genel Sekreteri’nin açıklaması:

“Dünya Barış Konseyi adına, aralarında yıllardır Dünya Barış Konseyi’nin Yürütme Kurulu Komitesi üyesi olan Türkiye Barış Derneği’nin de bulunduğu onlarca sosyal kuruluşun faaliyetlerini durdurmaları ile ilgili Türk yetkililerin aldığı kararı kabul edilemez buluyoruz ve kınıyoruz.

Türkiye’deki barış hareketi ve Türk halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz ve bütün ülkelerden antiemperyalist hareketleri, barış hareketlerini ve kitle örgütlerini bu kararı kınamaya ve bu kararın derhal geri alınması çağrısında bulunmaya davet ediyoruz.”

Pin It on Pinterest