HAK ARAMAYA “HUKUKSUZ” GÖZALTI

 

öğretmen Semih Özakça ve akademisyen Nuriye Gülmen, “işimi geri istiyorum” talebiyle başlattıkları süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75. gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındılar. Özaka ve Nuriye Gülmen; AKP iktidarının (Erdoğan’ın) keyfi yönetimi sonucu, KHK ile ihraç edilen yüzlerce akademisyenler ve öğretmenle birlikte görevden alınmıştı.

21 Mayıs AKP Genel kongresinde  “Demokrasi” hamaseti yapıldığının akşamı bu gözaltı kararının çıkması hiç de tesadüf değil.  Daha önceki günlerde de, AKP yandaşı gazeteci ve yazarlar Açlık grevinin sürdürülmesini “provoke” edici yazılar yayınlamışlardı.510 Özaka ve Gülmen’in gözaltına alınmaları kararını çıkaran savcılığın “gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir” gerekçesi ise “minareyi çalıp kılıfını hazırlama” cinsinden.

Özaka ve Gülmen’in eylemine katkı veren demokratik kitle örgütleri, gözaltı kararına karşı çıktılar ve bu haksız uygulamayı  protesto ettiler.

Semih Özakça ve Nuriye Gülmen Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

Gözaltı kararı ile ilgili olarak Eğitim-Sen (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) bir basın bildirisi yayınladı;

“Üyelerimiz açlık grevinde kritik bir döneme girmişken, gece baskınıyla gözaltına alınmalarının en naif tanımı işkencedir! Üstelik ortada bir suç aranıyorsa, o da yüz binin üzerindeki emekçinin haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilmesi ve en temel haklarını kullanabilmelerinin fiilen engellenmesidir! Bu nedenledir ki üyelerimizin açlık grevinde olmasına dair savcılığın “gezi ayaklanması ya da tekel direnişi gibi olayları tetikleyebilir” biçimindeki tespiti, bu hukuksuzluğun ilanı olmaktadır!

Üstelik söz konusu polis baskını ve gözaltı uygulaması, hükümetin konuyla ilgilendiğini ima eden haberlerin basında yer almasının ardından gerçekleştirmiştir. Bu durum da hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş gencecik iki insanın hayatını ne kadar ciddiye aldığını göstermekte, oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalıştığının ifadesi olmaktadır.akademisyen-nuriye-gulmen-ve-ogretmen-semih-ozakca-21-gundur-aclik-grevinde

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, sağlık durumları nedeniyle büyük hassasiyet gösterilmesi gereken, her an sağlık durumlarını kötüye götürebilecek bir enfeksiyonu kapabilme ihtimali olan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz! Onların iradelerini yok sayabilecek, gözaltı süresince karşılaşabilecekleri her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarıyor, sendikamızın süreci yakından takip edeceğinin bilinmesini istiyoruz! Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini, haksız ve hukuksuz ihraç edilen herkesin görevine iade edilmesini istiyoruz!”

Pin It on Pinterest