“HAKİKİ REİSCİLER”; REİSCİLERİ HARCADI

 

AKP Milletvekili Mehmet Metiner; Star gazetesindeki köşesinde yer alan, 17 Ağustos 2017 tarihli “Reisçiler tasfiye edilmeli!” başlıklı yazısıyla parti içerisindeki çelişki ve çatışmayı açıklamıştı.

AKP içerisindeki kavganın bir tarafı olarak yazısında Mehmet Metiner, AKP içerisindeki kutuplaşmanın çok şiddetli geçtiğine ilişkin ipuçları vermişti. Metiner’in yazısından; AKP içerisindeki tarafların birbirleriyle hesaplaşırken, ayrışmaya ilişkin fikirlerini,  “kim daha fazla reisçidir“ iddiası üzerinden açıklamaya özel önem verdikleri, anlaşılıyordu.

Metiner; “Birileri dillerine dolayıp duruyor. Reisçiler diye… Kimin kiminle görülecek hesabı varsa mertçe görmesini isterim. Kimsenin arkasına sığınmadan. Ortaya laf atmadan. Mertlik vadisinde yeri olmayanlar, hep başkalarının adı üzerinden kendi hesaplarını görme yoluna giderler. Bunun adına kalleşlik derler. Korkaklık derler. Kişiliksizlik derler.” Diyordu yazısında.

“KALLEŞ VE NAMERT DENİR”

Metiner yazısını şöyle sürdürüyordu: “Buradan mertçe söylüyorum işte, dobra dobur:

Kim ki başkalarıyla görülecek hesabını veya kişisel kavgasını Reis’in adı üzerinden görüyor ve yapıyorsa onun adına ‘Reisçi’ denmez, ‘kalleş ve namert’ denir.

Kim ki Reis’in Reisçilerden rahatsız olduğu genellemesinin arkasına sığınıp kişisel kavgasına Reis’i alet ediyorsa onun da adına namert ve kalleş denir.

Reisçilik!’ diye bir şey tutturmuş gidiyor birileri…

Ne demek Reisçilik, kimdir Reisçiler?

Reis Reisçiliğe karşıyken, birilerinin Reisçilik yapmasından elbette Reis’in kendisi rahatsız olur.

Çünkü Reis bir dava adamıdır.

Çünkü Reis’in önceliği, imanı ve idealleridir.

Reis kişisel bir iktidar mücadelesi vermiyor ki birilerinin Reisçilik taslamasına izin versin.

Lakin buraya bir im koyalım…

Reis bir davanın lideridir.

O davayı başarıya taşıyan güçlü ve sevilen bir liderdir.

Davaya bağlılık ne kadar gerekliyse, lidere sadakat ve itaat da o kadar gereklidir.

Dava liderden, lider davadan ayrı düşünülemez.

İkisi bir bütündür.

Ancak dava dediğimiz idealler bütünü her şeyin üstündedir.

Lider ideallere bağlı kaldığı sürece ve o idealleri hakkıyla temsil ettiği sürece uğruna ölüme gidilecek kadar değerlidir.

Reis bu özelliklere sahip olduğu için seviliyor.

Ve milyonlar sırf bu yüzden uğruna ölüme gitmekten kaçınmıyor.”

 

Metiner yaptığı bu saptamayla; Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam olduğunu ve etrafında toplanan bir cemaatin Şeyhi olduğunu teyid ediyordu. Bu tespitle M. Metiner; aynı zamanda “AKP’nin parti olmadığını, reis etrafında toplanan müritler topluluğu olduğunu belirliyordu.

 “EN ZOR DÖNEMİNDE YALNIZ BIRAKIP…”

AKP Milletvekili Metiner; “Bu dava aşkıyla yoğrulmuş Reis sevgisini ‘Reisçilik’ yaftasıyla itibarsızlaştırmaya çalışanlar, kusura bakmasınlar ama başka bir hesabın adamıdırlar.Diyor ve ekliyor:

“Reis’e cansiperane sahip çıkan, Reis’e yapılan hayasızca saldırılara yüreklice göğüs geren ve Reis’in varlığı söz konusu olduğunda 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi canını esirgemekten kaçınmayan yiğitleri ‘Reisçi!’ diyerek gözden düşürmeye çalışanların asıl niyetleri bellidir.

‘Kraldan çok Kralcılık!’ veya ‘Reis’ten çok Reisçilik!’ zinhar kabul edilemez.

Bu ahlaki bir sorundur çünkü.

Ancak Gezi, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz süreçlerinde nasıl tavır aldıkları ve nerede durdukları besbelli olan birilerinin ‘Reisçiler!’ lafını bir itibarsızlaştırma operasyonuna dönüştürmeleri mide bulandırıcıdır.

‘Reis’i yalnızlaştırma!’ operasyonunu yeni dönemde ‘değişim’ adı altında yutturmaya çalışanların varlığı gözden kaçmıyor elbet.

‘Köklü değişim’ başarı için şarttır.

Lakin bu ‘değişim‘ gerekliliğini, Reisçi diye tanımladıklarının tasfiyesine dönüştürmeyi murad edenler, Reis’i siyaseten başarısız kılmaya çalışanlardır.

Tuttukları köşelerde bu aklı vermeye çalışanlar, başlarını uzatmaya başladılar.

Reis’i en zor dönemlerde yalnız bırakıp Reis’in en güçlü olduğu dönemde tekrar yanına yaklaşan yanaşmalar akıllarını kendilerine saklasınlar.”

Metiner’in bu sözleri; hasım ilan ettiği tarafın, “‘Reis’i yalnızlaştırma!’ operasyonu”düzenlediğini iddiasını içeriyordu. Metiner’in bu iddiasına göre; Reisin durumu vahimdi. Etrafındaki insanlar “kuyusunu kazan”, güvenilmez kişilerdi. Reisin etrafında birbirinin üstüne basarak yer alma yarışındaki kişi ve gruplar arasındaki çelişkinin boyutunun büyük olduğunu açıklayan Metiner; bu işin sonucunda “reiscilerin” birbirini harcama noktasına varacağının da işaretini veriyordu.

 “ OYUN FOS ÇIKACAKTIR ”

Reisçilerin, “türlü türlü” olduğundan sözeden Metiner; “Kolay dönemlerin Reisçilerinden korkmalı asıl. Çünkü çok maharetliler. Her dönemde itibar sahibi olmayı iyi beceriyorlar. Reis’in ayağı sürçse ne yapacaklarını bildiğimiz kimi zevatın, Reis’in tırnağına halel gelse canını fedadan kaçınmayacak yiğitleri ‘Reisçiler!’ diyerek tahkir ve tezyif etmesi manidardır. İşin gerçeği şu: Bir: Reis’le hesabı olanlar, Reis güçlü olduğu için kartlarını mertçe açamadıklarından dolayı ‘Reisçilik-Reisçiler!’ bahsi üzerinden yol yürüyorlar. İki: Reis’in çevresini boşaltıp, kendileri yerleşmek istiyorlar. Tabii bunu yaparken de ‘Reis’ten çok Reisçi!’ kesiliyorlar. ‘En hakiki Reisçi!’ pozlarıyla. Hem ‘Reisçilik!’ eleştirisi, hem en ‘hakiki Reisçilik!’ pozları, e pes vallahi!.. Kendilerini çok akıllı zannediyorlar bu her dönemin adamları, lakin bilen biliyor onları. Oyun planları da aşikar. Bu kez ‘Hakiki Reisçilik!’ maskesiyle giriştikleri oyun fos çıkacaktır…” diye yazmıştı.

Ancak, 24 Haziran 2018 tarihli baskın seçim öncesi; Metiner’in “Reis” tarafından milletvekili adayı gösterilmemesi; hasımlarının ‘Hakiki Reisçilik!’ maskesiyle giriştikleri oyunun fos çıkmadığının ispatı oldu.

Metiner, Reis‘e yalakalık yaparak edindiği statüyü; “hakiki reiscilerin” yalakalığının gücü karşısında kaybetti.

Bu sonuç; Metiner’in, Reis, Reisçiliğe karşıyken, birilerinin Reisçilik yapmasından elbette Reis’in kendisi rahatsız olur.” iddiasının da reddi oldu. Demek ki Reis, “reiscilikten” rahatsız değil, hoşnuttu.

Demek ki; Metiner, Reisin aşırı “Ben merkezci” karakterini kavramamıştı.

Kuşkusuz “Reisin” iktidarı yıkıldığında AKP içerisindeki çelişkilerin “açık çatışmaya ” dönüşeceği beklenendir.

“Reisçilerin” yer kapma  çırpınışının; “reis” iktidarı yitirdiğinde “yeni reis” bulma ve ona yanaşma çabasına dönüşme ihtimali oldukça fazladır.

Profesyonel yalakaların tavrını; kişinin “reis” lakabı değil, iktidar makamında oturarak lakabını perçinleme pratiği biçimlendirir.

Bugün olduğu gibi yarın da yalaka tayfanın, tahtından düşen reisin yanından uzaklaşarak, siyasi iktidar sahibi “yeni reisin” etrafından görünmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

 

Pin It on Pinterest