HALEP KENTİ İŞGALCİ ÇETELERDEN TEMİZLENDİ. “Suriye’yi işgal etmek amacı gütmediklerini!” İDDİA EDENLERİN YÜREĞİNE ATEŞ DÜŞTÜ…

 

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te Şeriatçı çetelerden oluşan “cephe” ağır bir yenilgi aldı. Rusya destekli Suriye ordusuna bağlı birlikler ile müttefik kuvvetler stratejik kentin tamamını çetelerden temizledi.

Bir kaç hafta önce, “Suriye’yi İşgal etmek gibi bir amacımız yok!” diye açıklama yapan AKP lideri RTE ise bu durumdan hoşnut kalmadığına ilişkin açıklamalar yaptı. Halep İslamist Çeteler tarafından işgal edildiğinde, “memnuniyetini açıklamaktan çekinmeyen” AKP Hükümeti sözcüleri; HALEP çetelerden temizlenince memnuniyetsizliğini de açıklamaktan imtina etmedi.

Fransa Hükümeti de HALEP’in çetelerden temizlenmesine tepki gösterdi.

Halep’te çetelerin  yenilgiye uğraması sonrası ; durumdan hoşnut olmayan,  Fransa, Rusya’yı Suriye’de oynadığı rolden ötürü suçladı. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Rusya’yı hileli sözler ve ‘sürekli yalan’a başvurmakla itham etti. Ayrault, “Bir yanda diyorlar ki: ‘Konuşalım, ateşkese ulaşalım.’ Öte yandan savaşa devam ediyorlar ve bu savaş, Esad’ı kurtarmak ve Halep’i ele geçirmeyi hedef alan topyekûn bir savaş” dedi.

İşgalci İslamist çetelerin arkasındaki  Emperyalist devletler; Suriye  ordusunu kendi ülkesinde  “işgal gücü”olarak gösterme” propagandasına  sık başvurdular.  Fransa Dış İşleri bakanı  iflas eden bir politikanın öfkesiyle yine bu propagandaya sığınarak “işlenen suçtan sıyrılmaya çalıştı.  

Suriye devleti zaferini ilan etti.

Suriye Devleti; Rusya, İran ve Hizbullah desteği ile  Halep kentinin tamamını kontrol altına aldığını ve Halep’in doğusundaki operasyonunun, son bulduğunu, kentin kontrolünün dört yıl sonra tamamen ele geçtiği öne sürdü.

Suriye ordusunun, kentin doğusundaki çetelerin elinde kalan son yerlerden Firdevs, Harmdudu, Şeyh Said, El-Şahidin, Karm el Efendi, Kerm el Dada, ile Salihin semtlerini de ele geçirdiği açıklandı. Uluslararası ajansların verdiği bilgiye göre ise en az 2 bin 200 çete unsuru rejim güçlerine teslim oldu.

HALEP’teki islami çetelerin işgaline son veren meşru Suriye ordusunu ve Hizbullah’ı, “çete ilan eden” AKP yanlısı Medya harekete geçerek; HALEP kentinde “katliam yapıldığını” açıkladı.

AKP yanlısı medyanın yalan haberler üzerine inşa edilen iddia ve ithamlarına karşın, Uluslararası ajanslar; Halep kentinde bulunan sivillerin başarıyla tahliye edildiğini.” duyurdu . Daha önce; 13 binden fazla sivilin rejim tarafından kuşatılan bölgelerden tahliye edildiği duyurulmuştu. Şam Hükümeti ve Rusya, Halep’e operasyonun başladığı 15 Kasım’dan bu yana ise toplamda 100 binden fazla sivilin çatışma bölgesinden tahliye edildiğini açıklamıştı.

Çeteler ağır yenilgi aldı

İslamist çetelere yakın kaynaklar; “Halep’in düştüğünü” doğrulayan açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Başkanı Rami Abdülrahman “Halep’teki savaşın sonuna ulaştığını” söyledi. Reuters’a konuşan Abdülrahman, İslami çetelerin ellerindeki son altı mahalleyi de kaybettiklerini açıkladı. Abdülrahman göre rejim, çetelerin denetimindeki Bustan el Kasr, Kellase, Kerm el Dada, Firdevs, Cellum ve Cisr el Hac bölgelerini ele geçirdi. Doğu Halep’te son günlerin en şiddetli bombardımanları yaşandığını bildiren Reuters muhabiri, durumu şu sözlerle ifade etti: “Doğu Halep bölgelerine yönelik bombardıman bir an bile durmadı”

İslami Çete unsurları; HALEP’in kurtuluşu ile içerisine düştükleri “zor durumdan kurtulmak” için; ABD’den ve AKP Hükümetinden yardım isteklerini çeşitli yol ve yöntemle bildirdiler. Bir çete unsuru da gün içinde Reuters’a yaptığı açıklamada; durumun çok zor olduğunu söyledi. Fastakim Tugayları’ndan Ebu Amer İkab, “Durum son derece zor. İnsanlar ölümden kaçmak için bir çatışmadan kurtulup diğerine maruz kalıyor. Halep için mahşer günü…” ifadelerini kullandı.

Ateş kes operasyonu  zor duruma düşen İslamist Çetelerin “nefes almasını ” sağladı.

Çetelerin yardım çağrısına “duyarsız kalmayacaklarını belirten AKP Hükümeti; İşgalci çetelerin İmdat çağrısına karşılık sözle yetinmeyerek; “Ateş kes” ilan edilmesi için aşırı çaba gösterdi.

Çetelerin Halep kentini işgal edişi esnasında “ateş-kes” sözünü ağzına almayan, ABD, Avrupa devletleri ve  TC. devleti,  İşgalci çeteler “zor duruma” düşüp yardım isteğinde, tek kurtuluşun “ateş-kes” olması nedeniyle, ateş- kes yapan oyuncular arasına gayretle katıldı. Dış İşleri Bakanı;  “Halep’te gerçekleşen ateş-kes operasyonuna dahlimiz vardır.” sözleriyle durumu açıkladı.

Bu girişim ile birlikte; AKP Hükümeti’nin Suriye’ye ilişkin amacı ve Bu amacı gerçekleştirmek doğrultusunda İşgalci İslamist unsurlarla ilişkisi açığa çıktı.

ABD çeteleri çıkarmaya çalışıyordu

ABD ile Rusya, Halep için Cenevre’de görüşüyorlardı. ABD tarafından çetelere sivillerle birlikte şehri terk etmeleri için güvenli koridor açılması önerildi ancak bu teklif Rusya tarafından kabul edilmemişti. Plana göre çetelerin hafif silahlarıyla İdlib ya da Kuzey Halep kırsalına (Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi) çıkışına izin verilecekti. El Nusra unsurlarının ise sadece İdlib’e gitmelerine müsaade edilecekti.

2012’den bu yana fiili olarak ikiye bölünmüş durumda olan HALEP şehrinde, Rusya’nın desteğini arkasına alan Suriye devleti ordu güçleri, 2016 yılı yaz aylarından itibaren işgalci islamist çetelerin kontrolündeki yerlere operasyon düzenliyordu.

Kentin doğusunu işgal eden çeteler, özellikle 15 Kasım’da başlatılan yeni saldırıyla ağır yenilgiye uğradı ve küçük bir alana sıkıştı. Rus savaş uçaklarının 25 Kasım’dan itibaren hava bombardımanlarını daha da yoğunlaştırması ise Halep’te güç dengesini Suriye ordusu lehine değiştirdi.

Suriye’nin meşru Hükümeti ile Rusya; El Nusra ve Ehrar El Şam başta olmak üzere tüm işgalci islamist çeteleri kentten tamamen temizlemeyene kadar harekatı bitirmeyeceğini açıklamıştı.

7 mahalle YPG/YPJ kontrolünde

Halep’in doğusundaki Şêx Xidir, Şêx Faris, Heyderiyê, Hulok, Bostan Paşa ve Beidîn mahalleleri ile kent merkezindeki Kürt mahallesi Şêx Meqsûd halihazırda YPG/YPJ savaşçılarının kontrolünde olduğu açıklandı.

Sorumlu kimler

Halep’in İslamcı çeteler tarafından işgal edilişi ve kurtuluşu sürecinde HALEP kenti harabeye dönüştü ve yüzbinlerce insan katledildi. Savaş; Suriye’de insanlığın katledilmesine neden oldu. Suriye’de halkın çektiği acıları ve karşı karşıya kaldığı katliamları, ABD, Avrupa ülkeleri,  Rusya, İran, Türkiye, Katar, İsrail, Arabistan, Çin vb.  halkları film izler gibi izledi. Suriye’de gerçekleştirilen insanlık dramının müsebbibi olan devletleri sorgulamayan,  Devletlerinin bu savaştaki rolüne ve işgalci niyetine, uydurulmuş gerekçelere sığınarak  “göz yuman” ülke halklarının çoğunluğu, Suriye halkına yaşatılan zulmün “suç ortağı” oldu.

Suriye’de savaş sona erecek ve Suriye halkı çete işgalinden kurtulacak; ancak, Suriye halkının, öteki ülke halklarına karşı güvensizliği “çok uzun süre”  devam edecek.

Pin It on Pinterest