HDP ; İstanbul için Sahaya Çıkıyor

TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada; HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan;  “AKP’nin bir sözcüsü seçmenlerine “23 Haziran’a kadar bizi idare edin, sonrasında tövbe ederiz” diyor. 23 Haziran sonrası toplu tövbeye çıkacaklar. AKP artık öyle bir hale geldi ki toplu tövbe merasimleri düzenliyor çünkü günahları çok. Merak etmeyin, İstanbul halkı 23 Haziran günü size sandıkta tövbe ettirecek! Recep Bey, “7 Haziran, 24 Haziran, 31 Mart bize bir dersti” diyor. Ama bu dersten halen anlamadıklarını da görüyoruz. Şimdi 23 Haziran’da en büyük dersi İstanbul halkından alacaklar. Beklesinler ve görsünler.

Haksızlık ve hukuksuzluk sadece İstanbul’da yapılmadı. Bizim belediyelerimize karşı her türlü hukuk dışı yol ve yöntemlere başvuruyorlar. Sandıkta kazanamadıklarını gayri meşru yollarla almaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğimizi her toplantıda söyledik bugün bir kez daha tekrar ediyoruz. Gerekirse halkımızla birlikte belediyelerimizin önünde 7/ 24 saat irade nöbeti tutarız ve o belediyelerimizi yine size teslim etmeyiz. Bu irade hırsızları şunu da bilsin ki çalınan oylarımızın da gasp edilen belediyelerimizin de hesabını 23 Haziran’da sandıkta bir bir soracağız. 23 Haziran İstanbul seçimleri bizim için aynı zamanda Şırnak seçimidir, Muş seçimidir, Bitlis, Tatvan seçimidir, Bağlar seçimidir! Gasp edilen 6 belediyemizin seçimidir. Hırsızlığa karşı halk iradesinin galip geleceği bir seçim olacaktır 23 Haziran seçimleri.”

dedi ve  YSK’nın 250 sayfalık “gerekçeli kararının” hukuksuzluğuna karşı 250 binlik fark atma çağrısı yaptı. Yeni  ve  ayrıntılı açıklamada  HDP Sözcüsü Günay Kubilay’dan geldi.

Gazete Duvar’a konuşan Kubilay, “İstanbul’da bizzat HDP’nin adayı seçime giriyormuş gibi son derece organize, planlı bir çalışma içine gireceğiz” dedi.

İstanbul seçiminin, İstanbul seçiminden çok öte sandık darbesine karşı bir demokrasi mücadelesi olduğunun altını çizen Kubilay şöyle devam etti:

“demokrasi kazanacak”

“HDP’nin de varoluş gerekçesi olan emek, barış, demokrasi, özgürlükler ve eşitlik temel ilkeleri doğrultusunda biz de bu referandumda tüm enerjimiz, emeğimiz ve imkanlarımızla demokrasinin yanında yoğunlaşacağız. İstanbul halkının gasp edilmiş iradesinin tekrar sandıktan çıkması için gereken çabayı göstereceğiz.

Biz bir politik parti olarak CHP’yi tercih etmiş değiliz. Bizim 31 Mart İstanbul stratejimiz devam ediyor. “AKP-MHP iktidar bloku kaybettikçe Türkiye’de demokrasi kazanacak” teziyle hareket ediyoruz. Nitekim İstanbul’un iradesinin gasp edilmesi de bunu doğruladı. Herkesin demokrasiye sahip çıkması lazım.”

İki haftalık yoğunlaştırılmış seçim kampanyası

Günay Kubilay seçim kampanyasına ilişkin izlenecek yolu açıkladı; HDP Örgütlenme Komisyonu, İstanbul için bayram sonrası iki haftayı içeren bir kampanya için hazırlıklara başladı. Taslak aşamasındaki çalışmaya göre 23 Haziran’a kadar HDP eş başkanları, MYK ve PM üyeleri ile milletvekillerinin katılacağı programlar yapılacak. Programlar kapsamında halk buluşmaları yapılacak, ev ev, sokak sokak yerel seçimin ruhuna uygun etkinlikler organize edilecek.

HDP  Eş Başkanı Pervin Buldan, Günay Kubilay ve öteki yönetici kadrolarının açıklamaları; AKP Genel Başkanı ve AKP İstanbul Belediye Başkan adayı ve yönetici kurmayının, HDP seçmenine yönelik tezgah kurma hevesini kursağında bıraktı.

Pin It on Pinterest