“IŞİD’in BÜYÜMESİNİ İZLEDİK!”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 23 EYLÜL.2016 da, Suriyeli muhaliflerle toplantı yaparken IŞİD’le ilgili görüşlerini açıkladı. Toplantıya ait ses kayıtları WİKİLEAKS TARAFINDAN SIZDIRILDI

Gerçekleşen toplantıdan sızan ses kayıtlarında; IŞİD’ın Suriye’de konuşlanıp büyüdüğünün farkında olduklarını itiraf eden Kerry, “Esed’in tehdit altında olduğunu düşündük. IŞİD ‘ın güçlendiğini gördük ve izliyorduk” diye açıklıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 22 Eylül’de New York’ta Suriyeli muhalifler ve bazı batılı diplomatlarla gerçekleştirdiği toplantı yaklaşık 40 dakika sürdü.

WİKİLEAKS TARAFINDAN SIZDIRILDI

WikiLeaks tarafından sızdırılan ses kaydında “terör örgütü IŞİD’İn yükselişini fark ettiklerini ancak bunun Suriye’de Esad rejimi üzerinde baskı kuracağını düşündükleri için müdahale etmediklerini” vurgulayan Kerry, toplantıda şu açıklamaları yapıyor: “Rusya devreye girdi, çünkü DEAŞ güçleniyordu. IŞİD’in Şam’a yürüme olasılığı tehdit ediciydi. İşte Rusya bu yüzden devreye girdi. Çünkü bir IŞİD hükümeti istemiyorlardı ve Esad’ı desteklediler. Ve bunun (DEAŞ’ın) büyüdüğünü biliyorduk. İzliyorduk. IŞİD’in güçlendiğini gördük. Ve Esad’in tehdit altında olduğunu düşündük. Esad’ı muhtemelen müzakere masasına oturtabiliriz diye düşündük. Ama Esad masaya oturmak yerine Putin’in desteğini aldı.”image001326

‘KONGRE, ASKERİ MÜDAHALEYİ OYLAMAYI REDDETTİ’

Al Jazeera’de yer alan habere göre Kerry, Suriye rejimine yönelik askeri müdahalenin neden yapılamadığını ise şöyle açıkladı:

“Suriye’de güç kullanılması lehine konuştum. Bunu savundum. Kalkıp (kimyasal) silahlar yüzünden Esed’e saldıracağımızı duyuran benim. Sonrasında ise olaylar başka bir sürece doğru evrildi. Ama sonuç itibarıyla, Kongre, bunu oya sunmayı dahi reddetti. Tony Blair, parlamentoya gitti ve oylamayı kaybetti.”

Kerry, görevin sona ermesi sebebiyle düzenlediği basına veda toplantısında da 2013’te yapılması düşünülen bu müdahaleyle ilgili, “İngiltere parlamentosunun hayır oyu yüzünden iş yürümedi, yoksa Obama Suriye’de güç kullanmaya kararlıydı” diyerek ABD’nin Suriye’nin işgal planını neden askıya aldığını açıkladı.

Pin It on Pinterest