KAÇAK SARAY’ da “ÖZEL ÖRGÜT”

BAŞKAN’IN “ÖZEL GÜVENLİK” ÖRGÜTÜ

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan Nevşehir Başsavcılığı’nın ; “FETÖ soruşturması kapsamında elinde bulunan dosyadaki bir belgede; MİT, Emniyet ve Jandarma istihbaratı dışında devlet içerisinde yeni bir ‘istihbarat örgütü’ kurulmuş olduğunu” açıkladı.

Bülent Tezcan; “Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi” adıyla bir örgütün olmadığına dikkat çekerek , Fişleme yapan bu örgütler hukuk karşısında suç örgütüdür” dedi.

 

YASADIŞI ÖRGÜT” KAÇAK SARAY’DA

“Veri havuzunda mahkemelerin ve savcılıkların soruşturmalar için için bilgi sordukları; Jandarma istihbaratı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet istihbaratı olabilir. Buralar resmi bilgi toplanacak kurumlardır. Ancak görüyorsunuz, yargı organları başka bir birimden daha bilgi alıyor. Bu birimin adı Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ymiş. Yasal olarak Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi diye bir birim yok. Bu örgüt, çok açık biçimde yasadışı istihbarat toplama faaliyeti yürütüyor. “

“Böyle bir örgüt yok. Kanunen kurulmuş değil. Bilinsin ki bu özel bir örgüttür. Kanunen tarif edilmeyen bu örgütle istihbarat toplamak hukuk karşısında suçtur. Başkanlık diye bir kurum var mı Türkiye’de? Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık değil başkanlık yazıyor.”

foto belge 1

PARALEL DEVLET YARATMA SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çağrı yapan CHP Sözcüsü Tezcan “Başta AKP Genel Başkanı olmak üzere Başbakan, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı bu meseleyi açıklamak zorundadır. Bu birim kimdir? Kimler devlet içinde başkanlık adı altında bilgi toplayıp, fişleme yapıyor? Mahkemeler bunlara nasıl soruyor ve Emniyet bunları nasıl veri havuzu olarak kabul ediyor? Bu yeni bir paralel devlet yaratma sürecidir. Hükümet derhal bunu açığa çıkarmak zorundadır.” diye konuştu.

 

NEDEN “ÖZEL ÖRGÜT” ?

MİT, EMNİYET ve JANDARMA istihbarat örgütleri varken AKP iktidarının yeni bir özel örgütün kurması; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devletin var olan istihbarat örgütlerine de güven duymadığının ifadesidir.

 

Pin It on Pinterest