Kapatılan yayın kuruluşları: “GERÇEKLER HİÇBİR ZAMAN KARANLIKTA KALMAZ.”

Kapatılan JINHA, DİHA, Evrensel Kültür ve Tiroj ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamada “Muhalif basını gerçekleri yazdığı için susturmaya çalışıyorlar ama gerçekler hiçbir zaman karanlıkta kalmaz. Hakikatleri yazmaya ve gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz” denildi

675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapatılan JINHA, DİHA, Evrensel Kültür ve Tiroj bugün (31 Ekim) İstanbul’da İHD Şubesi’nde ortak basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı JINHA adına Rojda Oğuz okudu. Oğuz,  Darbe girişimi ardından yoğunlaşan baskıların ilk hedefinde Kürt siyasetçilerinin ve Kürt basının olmasının Türkiye siyasi tarihinde edinilen deneyimler sonucunda beklenmeyen bir sonuç olmadığına değinen Oğuz şunları söyledi:

“AKP, OHAL ve Kanun Hükümünde Kararname’lerle boy gösterisi yaparak kapattığı ajans, kanal, radyo ve gazetelerle muhalif basını susturmayı amaçlıyor. Kadınların, ötekileştirilenlerin, halkların, gençlerin, çocukların, savaş mağdurlarının, Cumartesi Anneleri’nin, Ankara, Suruç, Gezi, Amed katliamlarında hayatını kaybedenlerin, Cerattepe’de doğayı savunanların sesi olan başta JINHA olmak üzere, DİHA, Özgür Gündem, Hayatın Sesi ve muhalif basını gerçekleri yazdığı için susturmaya çalışıyorlar ama gerçekler hiçbir zaman karanlıkta kalmaz. Bugün Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı, Azadiya Welat Gazetesi, Tîroj Dergisi, Evrensel Kültür Dergisi, Özgürlük Dünyası Dergisi ve Kürdistan ve Türkiye’de yayın yapan birçok basın kurumunu kapatarak yeni bir terörizmle Kürt ve muhalif basına yüzünü göstermeye devam ediyor. Bu Sabah da Cumhuriyet Gazetesi’ne baskınla yöneticilerinin ve yazarlarının gözaltına alındığını öğrendik. Dağıtımcısından, muhabirine yıllardır baskı ve inkarcı politikalarla mücadele eden muhalif basın çalışanları olarak AKP hükümetinin inkarcı politikalarını ilk günden beri yansıttık. Hakikatleri yazmaya ve gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz.”

“Asla geri adım atmayacağız”

DİHA adına konuşan Zuhal Atlan, Diyarbakır’da bulunan merkez binalarının mühürlendiğini, 9 tutuklu muhabirlerinin bulunduğunu ve 48’inci kez kapatıldıklarını söyledi.

Atlan, 90’larda gazete kapatmalarıyla büyüdüklerini, devletin vahşi katliamlarına tanıklık ettiklerini vurguladı. Bugün belki DİHA olarak yayınlarını sürdürmeyeceklerini belirten Atlan, yarın belki başka atla, başka mekanda yayınlarını sürdüreceklerini, asla geri adım atmayacaklarının altını çizdi. Atlan, “Buradan söz veriyoruz gerçekleri karanlıkta bırakmayacağız” dedi.

“Mücadele yeni başlıyor”

JINHA adına konuşan Mekiye Görenç, ülkenin son 35 yılında çok büyük acılar yaşandığını vurguladı. Görenç, birçok arkadaşlarının 90’larda yaşanan katliamları kamuoyuna duyurduğu için katledildiğini belirterek “Basına yönelik yeniden baskılar devam ediyor. JİNHA 8 Mart 2012 yılında kurulduğunu ilan etti. İlk kurulduğumuzda 10 kişi ile başladık bugün ise sayımızın 100’ü aştığını söyleyebiliriz. JİNHA olarak Cizre’deydik, Nusaybin’deydik orada yaşanan acıları duyurmaya çalıştık. JINHA’yla beraber kadınların sesini kısmaya çalışıyorlar. Kapılara mühür vurulmuş olabilir ama bu asla son değildir, mücadele yeni başlıyor” ifadelerini kullandı.

Evrensel Kültür adına konuşan Hakki Zariç’te, Türkiye’de ilk defa bir kültür sanat dergisinin kapatıldığını ifade ederek, “Bu bizim için gurur kaynağıdır. Biz rahatsız etmek için buradayız” dedi.

Tîroj Dergisi adına konuşan Bülent Ulus’ta iktidarın çok ağır suçlar işlediğini, bunların görülmesine tahammül edemediği için basına saldırdığını söyledi.

“Filmmor’un her şeyi JİNHA’nındır”

Gönüllü JINHA muhabiri olduğunu dile getiren Filmmor Kooperatifi Kurucusu Melek Özman, “JİNHA bambaşka bir emek bizim için. Filmmor’un her şeyi JİNHA’nındır” dedi.

Özgür Gündem yazarı Ayşe Berktay ise, “Haber alma ve hakikati öğrenme hakkımızı elimizden almaya çalışan bu baskı karşısında bir şekilde tepki veriyoruz. Özellikle kadınlar açısından çok umutluyum. Gönüllü muhabirler haline gelmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu aynı zamanda toplumsallaşma imkanıdır. Bizi alt edemezler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sendika.org

Pin It on Pinterest