KAPİTALİZM VE SAĞLIK

20148

Sosyalist Küba’nın tüm yoksunluk ve zorluklara karşın sağlık alanında gerçekleştirdiği ilerlemeyi duymayan kalmamıştır! Kübalı bilim insanları, son olarak geliştirdikleri Cimavax isimli aşıyla akciğer kanserine karşı büyük bir ilerleme kaydetti. Küba’lı Dr. Camilo Rodriguez  “…Bu aşı tüm dünyada ya bedava dağıtılacak ya da maximum 1 dolara satılacak, şimdi ayıklasınlar pirincin taşını.” sözleriyle kapitalist kan emicilere ikinci bir gözdağı vermeyi ihmal etmedi.

kuba_kanser_asisi

Camilo Rodriguez’in akciğer kanserine karşı geliştirdiği aşıyla doktorların 1 yıl ömür biçtiği akciğer kanseri hastalarının ömrününün uzadığı kanıtlanmış durumda. Aşı kanser hücrelerine saldıran antikor oluşturarak ve kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlayan EGF hormon oluşumunu engelleyerek hastaların ömrünü yıllarca uzatabilmiş.

Kübalı bilim insanları, hastalık önleme çalışmalarından dünyanın en gelişmiş yanık ünitelerine kadar sağladıkları ilerlemeler yanında son yıllarda ortaya çıkan zika virüsüne karşın etkin mücadeleleriyle de tüm dünyaya kara dayanmayan insanı bir sağlık sisteminin neler yapabileceğini gözler önüne seriyorlar.

Buna karşın, kapitalizm hedge fon yöneticisi Martin Shkreli, Daraprim adlı anti-parazit ilacının fiyatını bir gecede 13.50 dolardan 750 dolara yükselterek tüm toplumlara sosyalist sistemle kapitalizm arasındaki farkı gözler önüne seriyor. (1)

Dünya Sağlık Örgütünün temel ilaçlar listesinde yer alan Daraprim isimli ilaç, enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir anti-paraziter etkenler içeriyor. İlaç var toksoplazmozis gibi HIV ile yaşayanların, kemoterapi hastaları ve hamile kadınlar gibi özellikle düşük bağışıklık olanlarda ve sıtma gibi hastalıkların tedavisi için hayati bir önem taşıyor. Kısacası bu ilaca ihtiyacı olan çok sayıda insan olduğuna göre fiyatı da istenildiği kadar artırılabilir!

rsz7202311280x720

Yine de bu durumun nesnel zorunluluklardan kaynaklandığını, kapitalizmin kar hırsıyla ilişkilendirmenin aşırı taraflı olduğunu düşünenler olacaktır. Öyleyse onlar için de bir müjde verelim; Avustralyalı lise öğrencileri, aynı etken sonuca sahip paraziter ilacın aktif maddesini 2 dolara mal etti!

20128

Sydney Grammar School öğrencileri, geçen yıl Daraprim’in fiyatındaki artışın duyurulmasıyla, okullarındaki kimya programı kapsamında, Sydney Üniversitesi ve Open Sourca Malaria Birliği’nin desteğiyle Daraprim’in aktif maddesini sentezlemeye koyuldular. Öğrencilerden Austin Zhang,  gerçek bir sorunla uğraşıyor olmanın onları araştırma için daha hevesli hale getirdiğini dile getirdi. Öğrenciler Daraprim’in aktif maddesi olan primetamini sentezlemeye 100 g’ı 36.5 dolar olan 17 g 2,4-klorofenil asetonitril ile başladı. Patentli yöntem, bir lise laboratuvarı için çok tehlikeli olduğundan, primetamini ham maddelerden üretmenin yeni bir yolunu bulmaları gerekiyordu. İlacı güvenli şekilde sentezleyecek yolu bulmak için 12 ay boyunca çalıştılar ve geçen hafta 3.7 gram primetamin sentezlemeyi başardılar. (2)

İçler acısı gerçeklik bu kadarla sınırlı değil. Söz konusu kapitalizm ise da ötesi olamalı; öğrencilerin aynı ilacı 2 dolar maliytle gerçekleştirmiş olmalarına karşın Amerikalı Turing İlaç, ilacın patent hakkını elinde bulundurduğu için öğrenciler ilacı ABD’de satamıyor. “Onlar Daraprim’i Turing İlaç’ın sattığı fiyattan çok daha ucuza mal edebildiklerini göstererek bu insanlık dışı duruma dikkat çekmek istediler. Öğrencilerden Jamess Wood, ABD’deki durumun tamamen haksızlık ve etik dışı olduğunu belirterek, Daraprim’in hayat kurtarıcı bir ilaç olduğunu ve pek çok insanın bu ilacı alabilecek gücü olmadığını dile getirdi…” (3)

20134

(Öğrencilerin Daraprim’i sentezledikleri yöntemin tamamına “http://malaria.ourexperiment.org/daraprim_synthesis”den erişilebileceğini de belirtelim.

Kapitalizm insanların sağlığıyla oynamayı ve bundan aklı almayacak karlar elde etmeyi sürdürüyor. Elbette bunun bir sınırı var. Emeğiyle geçinenlerin, toplumların başka bir dünyanın mümkün ve zorunlu olduğunu güçlü bir sesle dillendirdikleri yerde başlıyor bu sınır.

20130

Kaynaklar

  1. bilimsoL (Çarşamba, 07 Aralık 2016 )
  2. http://www.sciencealert.com/students-have-made-martin-shkreli-s-750-drug-in-their-chem-lab-for-just-2
  3. http://haber.sol.org.tr/blog/sinifin-sagligi/akif-akalin/daraprim-krizi-138333

4.http://www.healio.com/infectious-disease/hiv-aids/news/online/%7B745d9cc5-df37-4139-b1ac-6dde7b8ae463%7D/daraprim-price-jump-raises-concerns-among-id-groups-providers

  1. http://haber.sol.org.tr/bilim/saglik-bilimleri/avustralyali-lise-ogrencileri-abdde-tableti-750-dolara-satilan-ilaci-2-dolara

 

cuba-cancer-vaccine-001

Pin It on Pinterest