KATALONYA ULUS/DEVLETİ KURULDU MU

İspanya devleti çatısı altında yer alan Katalonya Özerk Bölgesi’nde düzenlenen referandumda, halkın yüzde 90’ı bağımsızlık yönünde oy kullandı. Referandumda “Katalonya’nın cumhuriyetle yönetilen bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusuna yanıt istenmişti.

Katalonya, İspanya’nın kuzey doğusunda bulunan özerk bölge. Akdeniz boyunca 580 km sahili var. İber Yarımadası’nın kuzeyinde Fransa ve Andorra ile çevrili.  Barselona’nın haricinde Tarragona, Lleida, Girona, Manresa, Igualada, Terrassa ve Sabadell Katalonya’nın önemli  şehirleri. Bölgenin 3 resmî dili var: İspanyolca, Katalanca ve Aranca. Katalonya’nın toplam nüfusu 7.512.982. Katalonya’nın nüfusu, İspanya nüfusunun %16.1.

Katalonya’da yaklaşık 5 milyon 300 bin seçmen bulunuyor. Referanduma katılım oranı da yüzde 43 olarak belirlendi. Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Jordi Turull, referandumda 2,3 milyon geçerli oy kullanıldığını ve halkın yüzde 90,09’unun bağımsızlığa destek verdiğini açıkladı. Referandumda ‘hayır’ oylarının oranı ise yüzde 7,87 oldu.

Referandum sonucu bağlayıcı niteliğe sahip. Sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalonya Parlamentosu’nun toplanıp, bağımsızlık ilan etmesi mümkün.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Pazar günü yapılan ve şiddet olaylarının damga vurduğu referandumun ardından bağımsız bir devlet kurma hakkı elde ettiklerini açıkladı. Puigdemont, referandum sonuçlarıyla birlikte tek taraflı bağımsızlık ilan etmenin de önünün açıldığını ifade etti.

Katalonya’nın bölgesel başkenti Barcelona’da, binlerce kişi sokaklarda sevinç gösterileri düzenledi.

Katalonya bağımsızlık referandumu, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmiş ve hükümet de oylamayı durdurmak için önlemler alacağını açıklamıştı. İspanyol polisi, halkın oy kullanmasına engel olmaya çalışırken, oy pusulalarına ve sandıklara da el koymuştu.

Polisin sert müdahalesiyle yaşanan çatışmalar sonucu yüzlerce kişi yaralandı. Katalonya Özerk Yönetimi, yaralı sayısının 800’ün üzerinde olduğunu açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da 12 polis memurunun yaralandığını ve üç kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada ayrıca, 92 oy kullanma merkezinin kapatıldığı belirtildi.

Oylamanın tamamlanmasının ardından İspanya Başbakan Mariano Rajoy da bir açıklama yaptı. Rajoy, Katalanların kandırılarak, yasa dışı bir oylamaya katılmaya zorlandıklarını belirterek, referandumu demokrasiyle “dalga geçmek” olarak nitelendirdi.

İspanya tarihinin büyük siyasi krizi karşısında dehşete düşen İspanya siyasası krizin altında ezildi.

Katalanların ulus devlet kurma girişimini  kınayanların başını İspanya kralı çekti.

İspanya’daki tüm burjuva partiler de Katalanların ulus devlet kurma girişimcilerini tehdit etti ve Katalanları kınama noktasında İspanya Hükümetinin yanında konumlandılar.

Bu olağandı; çünkü İspanya siyasileri Katalonya’nın ayrılmasını İspanya’nın çıkarına ters görüyor.

Katalonya’nın bağımsızlığı girişiminin öncüsü siyasiler de ; Referandum sonrası görüşlerini dile getirdiler. Puigdemont açıklamasında , “Bu umut ve acı dolu günde, Katalonya vatandaşları, yönetim biçimi cumhuriyet olan bağımsız bir devlet kurma hakkı kazanmıştır… Hükümetim önümüzdeki birkaç gün içerisinde bugünkü oylamanın sonuçlarını halkımızın egemenliğinin vücut bulduğu Katalan parlamentosuna yollayacak” dedi. Puigdemont ayrıca Avrupa Birliği’nin artık “kafasını başka yöne çevirmeyi sürdüremeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Referandum günler sonra Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya Parlamentosu’nun bağımsızlık ilanını görüşmek için düzenlediği oturum açılışında bir konuşma yaptı.

 Puigdemont, halkın bağımsızlık ilan edilmesi yönünde oy kullandığını ancak bunun İspanya hükümeti ile yürütülecek müzakereler sonucu yapılması gerektiğini açıkladı.

Öte yandan Katalonya’nın ulus devlet kurma girişimi karşısında önemli bir durum ortaya çıktı.

Katalonya girişimi İspanya ‘daki sosyalist hareket için bir test oldu ve Katalanların ayrı devlet kurma girişimine karşı aldıkları tavırla sosyalistlerin de  birbirinden ayrı durdukları sergilendi. Sosyal şovenizmin, Türkiye/Ortadoğu sosyalistlerine özgü bir olgu olmadığı da açığa çıktı.

Garip gelebilir ama Sosyalistlerin aksine; Katalonya özerk bölgesinin ayrı devlet olmasını istememesine karşın İspanya’nın yakın Müttefiki Fransa ve Almanya Hükümetleri; Katalanların ulus devlet inşa etme girişimine karşı İspanya Hükümetine fiili destek açıklaması yapmadılar.

Katalonya tam Fransa’nın sınırında ama Fransa devlet Başkanı; “Katalanların girişimi ülkemiz için tehdit oluşturuyor.” Türünden bir açıklama yapmadı . Fransız siyasileri de, Fransa’daki iç karışıklığa neden olur korkusuyla Katalonya halkının referandumuna burnunu sokmadı

İşin diğer ilginç yanıda; Dünya’da ulus devletlerin kurulmasına örnek olma ihtimali büyük olan bu “kararın” öteki ulusların devlet kurmak arzusunu zıplatacağı endişesiyle R. T. Erdoğan Katalonya Başkanını tehdit etmedi.

İkiyüzlülük, gerçek tanımına layık şekliyle ortaya çıktı;

Katalanların haklı girişimi konusunda ses çıkarmayan ülke başkanları; Güney Kürdistan sanki kendi ülke sınırları içerisinde gibi hoyrat konuşma hakkını kullandı ve hele ki Recep Tayyip Erdoğan, Barzani hakkında demediğini bırakmadı.

Bir başka ikiyüzlülük de Burjuva Sol ve sosyalist cephe de yaşandı;

Kürtlerin devlet kurma hakkını mas etmek için “Emekçiler için devletin gereksizliği” öngörüsünü kullanan sosyalistler; Katalonya halkını “aynı öngörüyle”  uyarmaktan kaçınarak , enternasyonal görevlerini yerine getirmekten uzak durdular!

Tarih garip tesadüflerle dolu.

Kürdistan’da ve Katalonya da; “bağımsızlık referandumunun” aynı günlere rastlaması; burjuva ikiyüzlülüğün foyası altındaki ırkçı zeminin açığa çıkmasına vesile oldu.

KATALONYA Başkanı Puigdemont, halkın bağımsızlık ilan edilmesi yönünde oy kullandığını ancak bunun İspanya hükümeti ile yürütülecek müzakereler sonucu Ulus devlet inşasının sürdürüleceğini  açıklamasına karşın  İspanya Hükümeti sert bir tavır takınarak; Katalonya Özerk Bölge Hükümeti ile dialog kurmayacaklarını ve Katalonya Özerk Yönetimini de fesih edeceklerini ve açıkladı.

İspanya devletinin sert tutum karşısında Katalonya Özerk Bölge Hükümeti 27. Ekim  tarihinde Katalonya’nın İspanya devletinden ayrılarak bağımsızlığını ilan ettiğini ve Katalonya’nın ulus/devlet olarak kurulduğunu açıkladı. Katalanların ayrı devlet kurması karşısında Avrupa’daki burjuva “demokratik” devletlerin alacağı tavır; “Halkların özgürlüğü” konusunda ne denli samimi olduklarına ilişkin test olacaktır. Ancak , Avrupa burjuvazisi; halkların özgürlüğü konusunda samimi olmadığına ilişkin fazlaca veri sundu.

Sürecin Ulus devlet inşa girişiminden sonra daha sert bir zeminde yürüyeceği açıktır.

 

Pin It on Pinterest