KÜBA, FİDEL CASTRO’YU UĞURLUYOR: “Sevgili Başkumandan, zafere kadar daima!”

Küba Devlet Televizyonu, Fidel Castro’nun “yaşamının sonlandığını” duyurdu. KÜBA’nın devrimci lideri Castro 90 yaşındaydı.

2016/ nisan ayında yaptığı konuşmada, Fidel Castro, “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz” sözleriyle durumunu anlatmıştı. Bu söylem; yaşamı boyunca halka karşı sorumluluğunu yerine getirmek için çaba gösteren ve sosyalizme inancını yitirmeden yaşamış bir önderin vasfının ifadesiydi.

castro

Raul Castro: Naaşı yakılacak

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ağabeyi Fidel Castro’nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve naaşın  krematoryuma gönderileceğini duyurdu.

Raul Castro, konuşmasını Küba Devrimi’nin tanımlayan “Her zaman zafere doğru” sloganıyla tamamladı.

Fidel Castro dokuz günlük bir törenle Kübalı’lar tarafından uğurlanacak. Ama bilinen o ki; Küba halkı Fidel’i hep anacak ve onun kılavuzluğunu yaşamının her anında duyumsayacak. Fidel Castro, yaratılmasına öncülük ettiği eserleriyle Küba’da yaşamaya devam edecek.g_1397790997_540x540

Küba’yı yeniden halkına veren lider olarak tanınan Castro, 1976 – 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Küba’yı yönetmişti. ve 2008 yılında sağlığının bozulması nedeniyle devlet başkanlığını kardeşi Raul Castro’ya devretmişti.

images97dsf76k

Küba devriminin lideri Fidel Castro Ruz’un ölümü ardından Komünist Parti, bir bildiri yayınladı. Bildiri de, Küba halkının sosyalizm yolunda devam edeceği vurgulandı.

Komünist Parti’nin mesajı;

“Fidel, Zafere Kadar Daima!

Küba Devrimi’nin Başkumandanı Fidel Castro Ruz’un ölüm haberini almış bulunuyoruz. Bu haber karşısında acımız sonsuzdur. 

Yirminci yüzyılın yetiştirip insanlığa armağan ettiği en büyük kahramanlardan birini kaybettik. Küba’da 1959’da gerçekleşen devrim, 1917’de Rusya’da açılışı yapılan sosyalist devrimler çağının en özgün halkasıydı. Fidel’in sıradışı stratejik aklının öncülüğünde zafere ulaşan Devrim bir sosyalist kuruluş süreci ile taçlandı. Bu kuruluşun her anında ve her noktasında yine başkomutanın derin kavrayışı, uzak görüşlülüğü ve öncülük yeteneği devredeydi. Her detayda onun dokunuşlarını görmek mümkündü. Ölümünden çok önce tarihe geçtiği ve yüzyıllar boyu hatırlanacağı bilinen bir kahraman Küba halkının gözünde sadece Fidel’di. Temel motifi adanmışlık olan bir tevazu Fidel’den başlayarak tüm devrimci önderlerin özelliği oldu. Bu özellik onları Küba halkının koparılamaz bir parçasına dönüştürdü ve Küba’da devrimin kökleşmesinde büyük rol oynadı. 

Küba Devrimi’nin mesajının bu küçük Karayip adasının sınırlarını çok aşarak evrensel hale gelmesinde yine Fidel’in rolü benzersizdi. José Martí’nin “vatan insanlıktır” sözlerini Küba sosyalizminin temel özelliklerinden biri halini getirmek konusunda en enerjik çabayı gösteren kişiydi. Küba sosyalizmi onun öncülüğünde yalnızca yoksulluk, sömürü ve emperyalist saldırganlık karşısında mücadele eden halklara varlığıyla ilham vererek değil, yardım elini hiçbir karşılık beklemeden dünyanın her köşesine uzatarak evrenselleşti.

Şimdi yokluğunda kaderini bir liderin fiziki varlığına değil, o liderin bir ömür devam eden mücadelesinin kazanımlarının korunmasına bağlamış Küba halkı sosyalizm yolunda devam edecek. 

Ve bizler, uluslararası komünist hareketin Türkiye’deki üyeleri Fidel’in Che’ye veda ederken söylediği sözlerin gerçekliğe kavuşması için bulunduğumuz coğrafyada üzerimize düşeni yapacağız: 

“Sevgili Başkumandan, zafere kadar daima!”

kastro-2

 

Pin It on Pinterest