Numan Kurtulmuş’un sözleri açık tehdit; “YA BAŞKANLIK YA KAOS”

RTE’nin “başkan olma “ arzusunu gerçeğe dönüştürme çabasının yarattığı hava, AKP yöneticilerinin aklını öylesine esir aldı ki; çoğu AKP yöneticisi ve bakan; Başkanlık sürecinde gerçekleşen terörün gerçekliğini ağzından kaçırıyor.

Dün de bu oldu; Hükümet Sözcüsü Numan kurtulmuş Başkanlık sürecinde terör eylemlerinin neden yapıldığını “algı yaratma çabasının tersten okunmasıyla” deşifre etti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, suikastların ve canlı bomba eylemlerinin devam edebileceğini belirterek, “Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler” dedi.609377_cover

Kurtulmuş şunları söyledi:

“Bundan sonra da suikastler, canlı bombalar, vesaireler bunlar devam edebilir. Terör örgütleri neden bu kadar yakın stratejik işbirliği içerisinde? Türkiye’ye diz çöktürmek istiyorlar. Arkasındaki güçlerle, bunların sırtını sıvazlayan ağa babalarıyla birlikte Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Şimdi referandum sürecinin, onlar için ayrı bir motivasyon unsuru olduğu kanaatindeyim. ‘Aman şu referandumda evet çıkmasın’ diye terör örgütlerini de kullanarak Türkiye’de bir korku atmosferi oluşturabilirler, halkı canından bezdirecek bir noktaya getirebilirler. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler. Bu motivasyonlarını da kaybederler”

Numan Kurtulmuş’un sözleri başkanlığı “tezgahlama” sürecinin açık ifadesi oldu.

Anayasa değişikliği TBMM’de görüşüldü. Kıskaç altında tutulan milletvekillerinin oylarıyla referandum kararı çıkarıldı. Ancak bu “başarı” muktediri “tatmin etmemiş olacak ki; “başkan olamayacağım” endişesi sürüyor.

“YA BAŞKANLIK YA KAOS”

“Başkanlığı tezgahlama” süreci; Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle başladı.

Abdullah Gül Cumhurbaşkanı iken; Başkanlık sistemini ağzına almayan ve hatta Cumhurbaşkanının yetkilerinin “çok” olduğunu açıklayan RTE’nin Başkanlık arzusu; Cumhurbaşkanı olduktan sonra depreşti ve büyüdü.

Terör eylemleri, tüm politik dönemeçlerde “etkili” bir araç olarak kullanıldı.

martankara

REFERANDUM SÜRECİ TERÖR EYLEMLERİYLE Mİ DİZAYN EDİLİYOR?

AKP ve MHP arasında ki mutabakatla; “kağıt üzerinde”, Anayasa değişikliği tasarısının TBMM’ de 330 oy alarak referanduma gitmesi için yeterli sayıyı; yani 330 sayısını aşacak duruma ulaşılmıştı

Bu nokta da beklenen Anayasa tasarısı için hedeflenen noktaya ulaşılması ile birlikte, Kaosun sona ermesiydi.

Ancak öyle olmadı. 10 Aralık 2016 Beşiktaş İstanbul’da katliam gerçekleştirildi. 19 Aralıkta, Ankara’da Rusya Büyükelçisi öldürüldü.

1 Ocak 2017 Ortaköy ‘de bir gece kulübünde katliam gerçekleştirildi. Peşi sıra 5 Ocak 2017 İzmir’de terör eylemi gerçekleştirildi.

Terör eylemleri, unsuru olduğu kaosu beslemeğe devam etti. Aynı zamanda siyasi iktidar rahatlayacağı yerde; korkusunun yükseldiğini; halkın en küçük demokratik eylemini sindirmek için terör uygulamasıyla gösterdi.

Başkanlık yasasının TBMM’den 330 oy almama olasılığının verdiği “alarm” sonucunda Gaziantep’te silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırının tesadüf olmadığı konusunda toplumun büyük çoğunluğu hemfikirdi.

TBMM de Anayasa değişikliği tasarısı görüşüldüğü süreçte içerde, milletvekilleri kıskaç altında iken dışarıda Terör olaylarının, tam da kritik zamanda gerçekleşmesi; Referandum sürecinin nasıl geçeceğinin de işaretiydi.

Ocak 2017 tarihinde OHAL durumunun uzatılması kararının gerekçesinin; doğrudan Başkanlık rejimine geçişin organizesiyle ilgili olduğu herkese malumdu.

Referandum kararının çıkması; Başkanlığa geçişin tamamlandığı anlamına gelmiyordu. Bu nedenle siyasi çevreler, operasyonların süreceğinin farkındaydılar.

Referandum sürecinin başlamasıyla birlikte, Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleştirilen saldırı eylemleri; büyük operasyonun provaktif eylemleri kapsayacak şekilde süreceğinin farkında olanları teyit etti.

Numan Kurtulmuş’un sözleri tam da durumun açık ifadesidir.

Pin It on Pinterest