NE OLUYOR ORADA ?

Gazeteduvar’ın, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın kızak bir görev olarak nitelendirilen 2. Kolordu Komutanlığı’na atanmasının ardından istifasını verdiği haberi Ankara’da gündem oldu. Genelkurmay’ın devreye girdiği ve ikna çabaları sonucu Aksakallı’nın istifa kararından vazgeçirildiği belirtiliyor.zekai1

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Aksakallı’nın ikna edilmekte zorlanıldığını, istifa düşüncesinden vazgeçirmek için yoğun çaba gösterildiğini yazdı.

Gazeteduvar’ın duyurduğu Aksakallı’nın istifa ettiği haberini, Özel Kuvvetler’de yetişen emekli Binbaşı Metin Gürcan da doğruladı.

İstifa kararıyla ilgili T24’e konuşan güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Zekai Aksakallı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde son dönemde gelişen güç ilişkileri, Fırat Kalkanı Operasyonu planlaması ve icrası, özellikle Bab’ın kontrolü safhası ile 15 Temmuz sonrasında TSK’nin kurumsal dönüşümü, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları ve son atama listesiyle ilgili üst komuta kademesiyle bazı görüş ayrılıkları olduğunu söyledi.Zekai Aksakallı

Gürcan, General Aksakallı’nın TSK’nın sahada aktif mücadele verdiği harekat bölgelerinden en uzağa, Türkiye’nin en sakin ve de en pasif kolordulardan birine kendisi için ‘kızak’ sayılabilecek bir makama tayin edilmesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bir tuğgeneralin atanmasına da kırılmış olabileceğine dikkat çekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Savunma Bakanlığı atamalarına göre, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı 2. Kolordu Komutanı olmuştu. Özel Kuvvetler Komutanlığı görevine de 2. Özel Kuvvet Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ercan  Çorbacı atanmıştı.

Zekai Aksakallı, 15 Temmuz sonrasında sarf ettiği “TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz tedbir olarak ‘personel kışlayı terk etmesin’ emri verilir. Bu temel kural 15 Temmuz da uygulansa darbe girişimi açığa çıkardı” sözleriyle gündeme gelmişti.images3K2D5D83

Aksakallı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’na baskına gelen Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldüren astsubay Ömer Halisdemir’e ‘vur’ emrini veren kişi olarak biliniyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

21 Ağustos 2017 tarihinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ordudaki atamalardan kırgın olduğu iddia edilen Zekai Aksakallı ile ilgili olarak; “Askerlikte kırgınlık kavramı gibi bir kavram olmaz. Nerede görev verilirse asker gider görevini orada yapar. Şu anda zaten Zekai Aksakallı’nın Özel Kuvvetler’deki görev süresi de doldu. Bu yaklaşan YAŞ toplantılarında da değerlendirmeler neticesinde 2. Kolordu’ya atanması ile alakalı ilgili birimler teklifi getirmiş vaziyetteler. Bundan sonraki süreçte orada bu görevini devam ettirecek”  diye açıklama yaptı.

Generaller istifadan vazgeçirilmiş olsa da Ordu içerisinde hoşnutsuzluğun ortadan kaldırılmadığı AKP kadroları  tarafından da dillendirildiği iddia ediliyor.

 

 

Pin It on Pinterest