Nihayet Büyük Türkiye!

Birinciliği Kıl payı Kaçırdık

Türkiye, ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’un Dünyada Özgürlükler Raporu’nda, 2016 yılında özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu. Türkiye, kıl payı birinciliği Orta Afrika Cumhuriyetine kaptırmış oldu.  BBC Türkçenin haberine göre; “ Toplam 195 ülkenin ele alındığı, ‘Popülistler ve Otokratlar: Küresel Demokrasiye Çifte Tehdit’ başlıklı raporda son 10 yılda Türkiye, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ardından Gambiya ile özgürlüğün en şiddetli düştüğü ülkelerden oldu.

canvas

Türkiye’nin 2016 yılında 15 puan kaybettiği kaydedilirken, son 10 yılda ise puan kaybının 28 olduğu belirtildi.”

2016 yılının dünya genelinde demokratik kurumların çöktüğü bir dönem olduğunu belirten rapor, özellikle 11 ülkenin dikkat çektiğini belirtiyor.

Bu ülkeler arasında sadece Kolombiya’nın olumlu bir gelişme gösterdiği belirtilen raporda, Türkiye’nin olumsuz anlamda düşüş yaşayan 10 ülkeden biri olduğu vurgulandı.

Raporda, “Türkiye, Temmuz ayındaki darbe teşebbüsünün yarattığı güvenlik ve siyasi gelişmelere paralel olarak yaşanan geniş çapta tutuklamalar ve kamu çalışanlarının işten atılmasıyla düşüş eğiliminde” tespiti kullanıldı.

 

Pin It on Pinterest