Rakka’nın Sırrı

 

BBC ekibi;  “Bir gizli anlaşma ortaya çıkarıldı” diye vurgulayarak, “IŞİD militanlarının Rakka’dan tahliyesinin YPG tarafından yapıldığını” iddia etti. Yıllardır AKP iktidarı ve ABD ile IŞİD arasındaki “ilişkiyi” görmezden gelen yandaş medya BBC’nin bu haberine “balıklama” atladı.

Yandaş medya; IŞİD’e karşı gerçek anlamda YPG’nin mücadele verdiğini ve İşlami şeriatçı belayı bölgeden söküp atmakta baş rol oynayan gücün, kürt ulusal güçleri olduğu gerçeğinin üzerini örtmek için her türden olayı yontarak açıklamayı zorunlu görev sayıyor.

BBC, verdiği haberde; 250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiğini açıkladı.

BBC ekibinin; “tahliye gizli yapıldı” havası yaratması manidardı.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati’nin haberine göre, tahliyeler; “Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) ana gövdesini oluşturduğu ABD destekli SDG’nin, Rakka’yı IŞİD’in elinden aldığı geçen ay gerçekleşti.”

“Tahliye edilen IŞİD’liler arasında, örgütün önde gelen militanlarının yanı sıra çok sayıda yabancı savaşçı olduğu” BBC ekibi tarafından iddia edildi.

Öte yandan, SDG resmi açıklamalarında ise “ yalnızca birkaç savaşçının ayrıldığını, tahliye edilenlerin hepsinin bölge halkı olduğunu” duyurdu.

BBC ekibinin aktardığı şekliyle; Kamyon şoförlerinden Ebu Fevzi gördüklerini şu sözlerle anlattı:

“Rakka’ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan IŞİD savaşçıları gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı.”

BBC ekibi; “Suriyeli Kürt birliklerin medya mensuplarını Rakka’dan uzaklaştırdığını ve IŞİD’in Rakka’dan kaçış görüntülerinin televizyonda yayınlanamayacağını” iddia etti.

Peki gerçek ne ? Kuşkusuz bir savaş sona erdiğinde, savaşan taraflar arasında bir anlaşma yapılır. Şehri teslim etme karşılığında teslim olan taraftan belli sayıda insanın savaş bölgesinden tahliyesi de anlaşma kapsamındadır. Bu her savaş sonu gerçekleşen bir durumdur. IŞİD üyelerinin aileleriyle birlikte yaşıyor olmaları bu tahliyenin olmasında rol oynadığı da açıktır.

Savaş  sorununu kavramaktan uzak insanların savaşın sonuçlarına ilişkin görüş ileri sürmesi tek kelimeyle aymazlıktır.

Bir savaşın sona erdirilmesi için Tarafların anlaşması ve teslim olanların işgal ettikleri kentten tahliye edilmesi; olağan ve sır olmayan bir olgudur.

YPG’nin IŞİD gibi bir cinayet örgütü olmadığı gerçeğini, Kürtlerin yaptığı her şeye zıt perspektiften bakan düşman politikacıların ya da ahmakların  kavraması mümkün değildir.

Teslim olan insanları öldürmek, SGD’nin  gerçekleştireceği eylem olamazdı.

Kaldı ki;  IŞİD militanları aileleri ile birlikte tahliye edilmese ve öldürülseydi; BBC gibi yayın organlarının ve AKP yandaşı gazetecilerin “Rakka’da katliam yapıldı” diye çığlık atacağı kesindi.

Not düşmekte yarar var ki, bir savaşın sonuçlandırması aşamasında tahliye durumunun normal vaka oluşu; IŞİD’in büyümesine göz yuman ve bu tahliyede de rol oynayan ABD’nin “bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği savaş suçlarına” ilişkin kanaati değiştiremez.

 

 

Kaynak : http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41978069?ocid=socialflow_facebook

 

Pin It on Pinterest