SAVUNURSANIZ; SUÇ İŞLEDİĞİNİZİ KABUL ETMİŞ OLURSUNUZ

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, C.Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırımın ve bazı bakanların konuşmalarında sürekli olarak Başkanlık sisteminin “fiilen uygulandığı” sözlerine değinerek; “Fiili durumu hukuki çerçeveye yerleştiriyoruz sözleri tuzaktır. Açık ve net söylüyorum. Ne siz söyleyin ne de kimseye söyletin” dedi. Tuğrull Türkeş ayrıca “Bu lafı bu şekilde kullanmak tuzaktır. Bu lafı savunursanız zımnen siz mevcut cumhurbaşkanının yetkisini aştığını ve suç işlediğini kabul etmiş olursunuz ?”dedi.

Türkeş’in “tuzak” ve “suç” olarak nitelediği sözler, hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, hem de Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar ve AKP yöneticileri tarafından defalarca söylenmişti. Bu durumda T. Türkeş RTE, Binali Yldırım ve öteki AKP yöneticilerinin Suç işlediğini” teyit etmiş oldu.

“SUÇ İŞLEMİŞ OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ OLURSUNUZ”

Genişletilmiş AKP İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş,; konuşmasının bir bölümünde başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalara değindi;turkes-tugrul

“Fiili durumu hukuki çerçeveye yerleştiriyoruz sözleri tuzaktır. Açık ve net söylüyorum. Ne siz söyleyin ne de kimseye söyletin. 12 Eylül 1980 sonrası Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığına göre düzenlenmiş bir anayasa ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yapıyor. Kenan Evren’in kullandığı yetkilere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı yetkiye bakın. Muhalefet iyi bir şey söyler gibi söylüyor. Bu gaflete düşmeyin. Bunun Türkçesi nedir? ‘Aslında şimdi Sayın Cumhurbaşkanı suç işliyor da biz bunu bir kılıfına uyduracağız’. Yok böyle bir şey. Bu lafı bu şekilde kullanmak tuzaktır. Bu lafı savunursanız zımnen siz mevcut cumhurbaşkanının yetkisini aştığını ve suç işlediğini kabul etmiş olursunuz.”

BİNALİ YILDIRIM: BAŞKANLIK SİSTEMİ FİİLEN UYGULANIYOR

Tuğrul Türkeş’in; “sürecin fiili olarak değiştiğinin söylenmesinin, suç işlendiğini kabul etmek anlamına geldiği” sözleri; Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “fiili başkanlık” açıklamalarıyla “suç işliyorlar mı?” sorusunu akıllara getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Haziran 2016’da yaptığı açıklamada; “Başkanlık fiilen uygulanıyor. 21.5 milyon insanın önüne gidiyor, ne olacağını söylüyor. Ortada bu gerçek varken, anayasa fiili durumla aynı hale, uyumlu hale getirilmeli. Doğrusu yeni bir anayasa yapmak. Ya da partili cumhurbaşkanı da dahil yarı başkanlık sistemi de dahil mevcut durumla uyumlu hale getireceğiz.” demişti.binali-yildirim-genel-baskanimiz-recep-tayyip-erdogan-a

ERDOĞAN: İSTER KABUL EDİN İSTER ETMEYİNTÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİŞMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Ağustos 2015’te yaptığı bir konuşmada; “Cumhurbaşkanı elbette yetkiler çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. İster kabul edilsin ister edilmesin. Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun hukuki çerçevesinin anayasal olarak kesinleştirilmesidir” ifadelerini kullanmıştı.

BEKİR BOZDAĞ: İSTEDİĞİNİZ KADAR YOK DEYİN, FİİLİ BAŞBANLIK VAR

“Fiili Başkanlık” sözlerini kullanan bir diğer isim olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Ekim 2016’da Uluslararası Hukuk Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada:

“Bu işin adını koymamız kadar doğru ne olabilir. CHP farklı düşünüyor. Siz farklı düşündüğünüzde durum değişiyor mu? Türkiye’de bugün Sayın Bahçeli’nin dediği gibi fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var. Gerçek çok açık ortada. Öyleyse bizim bu gerçekle yüzleşmekten kaçmamızın ülkemize ne faydası var?”

Bu açıklamasıyla Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “fiili olarak” suç işlediğini teyit etmiş oldu.

Tuğrul Türkeş daha önce de Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ ı farklı konularda, gerçekleştirdikleri fiillerin suç sayılacağını söylemiş ve Tespit ettiği eylemleri yapmamaları konusunda AKP yöneticilerini uyarmıştı.

Pin It on Pinterest