SİYASİ İKTİDARI SARSACAK GÜÇ: Metal işçileri ayakta

Metal işkolunda binlerce işçi greve başladı. Bu grevler; İşçilerin yaşam standardı altında yaşamasını; ekonomik krizin unsuru saymayan siyasi iktidarı, önümüzdeki tarihlerde “zora sokacak” sınıf direnişinin habercisidir. Türkiye’de siyasiler tarafından izlenen politikaların belirleniş sürecinde dikkate alınmayan emekçilerin ayağa kalkışı önemli bir uyarıdır.
Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu metal iş kolundaki iş yerlerinde BU SABAH (20.OCAK.2017) grev başladı. AKP’nin Bursa Asil Çelik fabrikasındaki grevi yasaklaması karşısında geri adım atmayan işçiler, bu sabah 4 ildeki 13 fabrikada  toplanarak grevi başlattı.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Schneider Elektrik, Schneider Enerji, ABB Elektrik ve Grid Enerji (Alstom) bünyesindeki 13 ayrı fabrikada 2 bin 200 metal işçisi  greve çıktı.

Birleşik Metal-İş Sendikası ile patronların sendikası Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2 bin 200 işçiyi kapsayan ve 7 Eylül 2016’dan beri devam eden görüşmeler anlaşmazlıkla son bulmasından sonra; Birleşik Metal-İş  Sendikası, 26 Aralık 2016 günü grev kararı aldı.

Grev kararının, dünyanın önde gelen firmalarından ABB Elektrik, Alstom, GE Grid Solution, Schneider Enerji gibi çeşitli illerde birçok fabrikası bulunan şirketleri kapsadığı açıklandı.

 

İŞTE GREVDEKİ İŞ YERLERİ

PATRON SENDİKASI EMİS GREV KIRICILIĞI YAPMAK İSTEDİ, BAŞARAMADI!

Patronların sendikası olan Elektromanyetik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS), grev öncesinde bazı iş yerlerine grev kırıcılığı yapmak ve işçileri grevden vazgeçirmek için yazılar astı. Ancak EMİS’in bu çabaları boşa çıktı.

VE BU SABAH GREV BAŞLADI…

Sabah saatlerinde işçiler fabrikalar önünde toplanmaya başladı. Diğer fabrikalardan da çok sayıda işçi greve destek için geldi.

Manisa’da Grev halayı başladı:

GE ALSTOM

Sabahın erken saatlerinde General Electric Alstom fabrikası önünde çok sayıda işçi sloganlar eşliğinde toplandı. Çok sayıda işçi de diğer fabrikalardan destek için geldi.

ABB KARTAL’DA İŞÇİLER AYAKTA 

Kartal’daki ABB Elektrik işçileri de greve tam katılım sağladılar.

GREV PANKARTI ASILDI 

ABB Kartal işçileri grev pankartının sloganlar eşliğinde astılar.

İZMİR ÇİĞLİ’DE ABB İŞÇİLERİ DE GREVDE

İzmir’de Çiğli OSB’de faaliyet gösteren ABB Elektrik işçileri de greve çıktı.

TUZLA ABB’DE İŞÇİLER GREVE BAŞLADI

Tuzla’daki ABB turbo şarj fabrikasındaki işçiler de greve başladılar.

SCHNEİDER İŞÇİLERİ GREVİ BAŞLATTI

Çiğli, Manisa ve Samadıra’daki Schneider işçileri de diğer, metal iş kolundaki fabrikalar gibi grevi başlattı.

 

 

KAYNAK: SOL Haber

http://haber.sol.org.tr/

Pin It on Pinterest