“Soylu, Erdoğan’a şantaj yapıyor”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özel, “Soylu’nun söylediği ima ettiği isim AKP içindedir. Recep Tayyip Erdoğan’a şantaj niteliğindedir” dedi.

Özgür Özel’in konuşmasında konuya ilişkin açıklaması şöyle:


‘MECLİS PARASIYLA GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iktidarın borazanı haline gelmiş TRT’de programa çıktı. Kendisi üzerindeki eleştirileri, tartışmaları dağıtmak için bir ifade kullandı. Bir mafya örgütü liderinin bir siyasetçiyi kandırdığını, 10 bin dolar maaş aldığını söyledi. Kendisini bildiğini, kanıtının elinde olduğunu ima etti. ‘Milletvekili değil’ demedi, ‘bilemem’ dedi. Ertesi gün soru önergesi verdik. Anayasal süre yarın doluyor. Hala yollamadı. Mustafa Şentop’a başvurduk. ‘Sayın Şentop, Meclis itham altında, açıklığa kavuşturmak senin sorumluluğun altında.’ Bu yazımıza herhangi bir tepki yok. Sustukça susuyor. Hiçbir şey olmamış gibi Meclis’in parasıyla, devletin parasıyla yurtdışı gezilerine devam ediyor. Sayın Genel Başkanı’mız ona sorumluluğunu hatırlatıyor.

Sayın Şentop yaptığı açıklamada bir satır arası veriyor. Biz yazılı ve sözlü olarak bunu Sayın Bakan’a ilettik. Hiçbirimizin haberi yok. Sen bunu açıkça söylesen ‘niye Meclis Başkanı’na yanıt vermiyorsun’ diye bütün oklar Süleyman Soylu’ya döner. Süleyman Soylu’ya yazdığını iddia ettiğin yazının bilgisini niye kamuoyuna söylemiyorsun çünkü sen de biliyorsun ki Süleyman Soylu’nun söylediği ima ettiği isim AKP içindedir. Recep Tayyip Erdoğan’a şantaj niteliğindedir. Sanki işini doğru düzgün yapmış gibi oradan olmadık ifadeler kullanıyor. Diyor ki ‘eğer bu siyasi Alzheimer değilse’ imaya bak, ne demek alzheimer? Geçmişte olan olayların bir kısmını ya da tamamını unutmak. Sayın Şentop’a sorarlar mesela, FETÖ’nün okullarına çocuklarını yolladığını unutulması siyasi alzheimer mıdır? FETÖ’nün tam da soruları çaldığı dönemde senin evladının bütün soruları yapıp birinci olmasını unutmamızı mı istiyorsun? Fatih Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptığını unutmamızı mı istiyorsun? Dün methiyeler düzdüğün hocaya, 15 Temmuz’larda ağzına geleni söylüyorsun sen alzheimer mısın? Açtırma kutuyu söyletme kötüyü.

‘HADDİNİ BİL ŞENTOP’

Tarafsız olman gereken bir yerdesin. Polemik yapmak neyine, hakaret neyine, iftira atmak neyine. Haddini bil Şentop. Meclis Başkanı gibi davranırsan Meclis Başkanı gibi saygı görürsün. Ne diyordu ‘pişman ederim.’ Tarafsızlığı terk edip de Genel Başkanı’mıza hakaret ve iftira edeni pişman ederiz perişan ederiz. Aklını başına topla ya o tarafsız olacağın makamı bırak gel çık karşımıza, oradan hakaret ve iftirayı bırak. Söylediğin o iftira kelimelerinin hepsi senin seviyeni gösteriyor. Senin seviyen o kullandığın dilin seviyesi. Hala daha Meclis’in üzerine siyaseten taban tabana zıt olduğun, ayrı kutuplarda olduğun Süleyman Soylu, partiyi parmağında oynatıyor. Hani sen Süleyman Soylu’ya karşı çok güçlü akımın temsilcisisin ya partide.


Gelsene, Meclis’i yönet. Çağır bakanı ‘gel bakalım bilgi ver’ de. ‘Ey hadsiz Süleyman’ de ‘hangi siyasetçiymiş bunu açıkla’ de. ‘Açıklamazsan namertsin’ de. Kedi fare gibi oynuyor Süleyman Soylu partinizle, gıkın çıkmıyor. Ona söylemeyi içinden geçirdiğin sözleri Genel Başkanı’mıza söylüyorsun. Meclis Başkanı dediğin tarafsızdır. Cesaretin varsa gel yönet oturumu, çağır Süleyman Soylu’yu. Eğer onu yapmazsan bir gün Süleyman Soylu seni ayağına çağıracak.

SONUÇ NE ?

M. Şentop; Özgür Özel’in, “Meclis Başkanı” olmanın gerektirdiği şekilde “tarafsız ol “ çağrısına kulak verir mi ? Vermez. M. Şentop, “tarafsız” olmaz; olamaz. Doğrudan emir aldığı RTE’nin çizdiği yoldan yürümeyi politik varoluşunun ilkesi sayan Şentop’un bırakın “tarafsız” olmayı; “taraftar” olduğunu açıkça sergilemesi, siyasi varoluş zorunluluğudur.

Haddini bilir mi Şentop ? Bilir tabi. Mustafa  Şentop; RTE’nin tüm AKP üyelerine çizdiği haddi bilir.

Meclis Başkanı Şentop ; S. Soylu’nun had bildiren sözlerinin önemini de bilir.

Ama şimdi; Tüm AKP liler gibi M. Şentop da iki ucu boklu değneğin neresinden tutacağını hesabını yapmaktan aklı durmuş halde savrulup duruyor AKP içi depremde.

 

Pin It on Pinterest