TGS: Cumhuriyet’e yönelik operasyon, haber alma hakkına operasyondur

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından yapılan açıklamada, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonun haber alma hakkına operasyon olduğuna vurgu yaptı.

TGS’nin “Cumhuriyet’e operasyon haber alma hakkına operasyondur” başlığıyla yayımladığı açıklamada, yaşanan anti-demokratik uygulamalara vurgu yapıldı. Açıklamada, OHAL süreciyle beraber gazete, televizyon, radyo ve haber ajanslarının üst üste kapatılarak muhalif seslerin kesilmesinin önüne geçilmesi gerektiği belirtilerek, “Gazetecilik suç değildir. Gazeteler insan öldürmez, darbe yapmaz, yaptırmaz. Yargıyı ve siyasi iktidarı bu yanlış yoldan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararının hukuki değil, siyasi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Gazeteciler yaşanmış veya yaşanmakta olan olayları haberleştirir, yorumlar ve halka sunar. Ancak son yıllarda siyasi iktidar, insanların görmesini istemediği haberleri yapan, iktidarın politikalarına eleştirel yaklaşan basın kuruluşlarını ‘kendisine savaş açmış güçler’ olarak görmektedir” ifadeleri kullanıldı.

TGS tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye her güne yeni bir antidemokratik uygulamayla uyanıyor. Bu sabah da Cumhuriyet gazetesinin eski ve yeni genel yayın yönetmenleri ile gazetenin yazarları ve Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinin gözaltına alındıklarını üzülerek öğrendik.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama kararın hukuki değil, siyasi olduğunun resmi gibidir.

Gazeteciler yaşanmış veya yaşanmakta olan olayları haberleştirir, yorumlar ve halka sunar. Ancak son yıllarda siyasi iktidar, insanların görmesini istemediği haberleri yapan, iktidarın politikalarına eleştirel yaklaşan basın kuruluşlarını “kendisine savaş açmış güçler” olarak görmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminin başarıya ulaşmasının engelleyen en önemli faktörlerden birinin de yapılan gazetecilik faaliyeti olduğu apaçık ortadayken, darbe girişiminin ardından hedefe konan yine gazetecilik oldu. OHAL ile birlikte “milli güvenliği tehdit”, “terör örgütlerinin hedefleri doğrultusunda yayın yapmak” gibi muğlak ifadelerle gazeteler kapatılmakta, gazeteciler gözaltına alınmaktadır.

Darbenin kendileri için “Allah’ın lütfu” olduğunu ifade edenlerin, OHAL koşullarını darbe girişimi öncesinde de hedefe koydukları gazetecileri, gazete, televizyon, radyo ve dergileri halka ulaşamaz hale getirmek için bir fırsat olarak gördükleri açıktır.

Defalarca söylediğimiz gibi bir kez daha altını çiziyoruz. Gazetecilik suç değildir. Gazeteler insan öldürmez, darbe yapmaz, yaptırmaz. Yargıyı ve siyasi iktidarı bu yanlış yoldan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.

Halkımızı da haber alma hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutmayın ki engellenen sizin haber alma ve haber olma hakkınızdır.

Pin It on Pinterest