Türkiye’deki ‘sakin şehir’ sayısı 12’ye çıktı

 

Cittaslow tarafından “sakin şehir” ünvanına layık görülen şehirlerimizin sayısı 12’ye yükseldi. Cittaslow ; Merkezi İtalya’da bulunan dünya sakin şehirler birliği. Birliğin “İyi yaşam” koşullarını onaylandığı on ikinci şehir Bolu’nun Göynük ilçesi oldu.

Göynük’ün haklı gururu

Göynük Belediye Başkanı ve İpek Yolu Belediyeler Birliği (İPEKBİR) Başkanı Kemal Kazan, yaptığı yazılı açıklamada, Göynük’ün, Cittaslow felsefesi ile yaşayan bir kent olduğunu belirterek, “Uluslararası Cittaslow Birliğine üye olmak, Cittaslow olmak bizim için çok anlamlı ve önemli. Bugünden itibaren Cittaslow olan Göynük’ün de dünyadaki güzel örneklerinden biri olacağına inanıyorum. Göynük, kent hayatının koşuşturmacasından yorulanlar için sakinliğin ve huzurun önem kazandığını yer.” ifadesini kullandı. 7499-metin60-zafer-kulesi--6345-950px

Türkiye’den 11 şehrin üye olduğu Cittaslow Birliğinde 12. Üye olarak Göynük’ün de yer almasından çok mutlu olduklarına işaret eden Kazan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz de bu felsefenin Göynük’e katacaklarıyla sahip olduğumuz potansiyeli daha da iyi değerlendireceğimize, uluslararası platformda oluşturacağımız strateji ile tanınırlığımızın artacağına yürekten inanıyoruz. 2826437-bolu-goynuk-yeldegirmenleri

Üyelik için ilk adımı 2014’te Seferihisar Belediyesine müracaat ederek attık. Halkımızı da 2014’ten itibaren Cittaslow hakkında bilgilendirdik. Girişimcilerin de yatırımlarını bu doğrultuda yapmalarını teşvik ettik. Turizm sektöründe olanlara hatta bu sektöre ilgisi olanlara eğitimler verdik. Göynük’te termal turizmin gelişmesi için de çabalarımız da sonuç verdi ve termal tesis yatırımlarına da başlandı.”goynukk

Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, kendine has kent estetiği olan Göynük’ün bu dokusunun bozulmaması için imar planlarını hassasiyetle oluşturmaya devam ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin diğer sakin şehirleri

Bugüne dek Türkiye’den Cittaslow üyeliği kazanmış olan diğer yerleşim yerleri ise şöyle:

1 – Akyaka, Muğla

2 – Seferihisar, İzmir

3 – Perşembe, Ordu

4 – Halfeti, Şanlıurfa

5 – Taraklı, Sakarya

6 – Şavşat, Artvin

7 – Vize, Kırklareli

8 – Yalvaç, Isparta

9 – Gökçeada, Çanakkale

10 – Yenipazar, Aydın

11 – Uzundere, Erzurum

Cittaslow nedir?cittaslow-logo

30 ülkeden 228 şehrin üye olduğu Cittaslow Birliği’ne katılmak için Cittaslow koşullarını yerine getirmek gerekiyor. 1999 tarihli Orvieto sözleşmesi ile kayıt altına alınan Cittaslow kriterleri, birlik tarafından şöyle özetleniyor :

Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve Birlik’e sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekiyor. Bu kriterlerin ana başlıkları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Çevre politikaları
  • Altyapı politikaları
  • Kentsel yaşam kalitesi politikaları
  • Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar
  • Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar
  • Sosyal uyum
  • Ortaklıklar
  • Hızlı ve modern tüketim kalıplarının eleştirisine dayanan “yavaş hareketinin” bir parçası olarak ortaya çıkan Cittaslow yaklaşımı ile şehir kent merkezinde otomobil kullanımı yasaklanıp, fast food zincirleri ve büyük süpermarketler kapatılarak daha yaşanılır kentler oluşturulmaya çalışılıyor. Cittaslow kentlerde toprağın işgali yerine kullanımının geliştirilmesinin önünü açan yerel politikalarla destekleniyor, bölgelerin kültür ve geleneklerinin korunmasına çalışıyor, yerel üretim teşvik ediliyor.

 

 

Pin It on Pinterest